ԱԽ քարտուղար. ՀՀ քաղաքացիները, ադրբեջանցիներին որոշակի գումար վճարելով, կարող են անցնել Գորիս-Կապան ճանապարհով
11/11/2021 12:34
Ադրբեջանը դեռ ամբողջությամբ չի տեղեկացրել ընթացակարգի մասին, բայց ՀՀ քաղաքացիների կողմից ադրբեջանցիներին գումար վճարելու դեպքում անցնել հնարավոր կլինի, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ՀՀ քաղաքացին երբ հասնի Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածի այն հատվածը, որտեղ ադրբեջանցիները դրել են իրենց մաքսակետերը, ի՞նչ ընթացակարգով է անցնելու:
«Այս պահին Ադրբեջանը ամբողջովին չի տեղեկացրել ընթացակարգի մասին, բայց տրամաբանությունը հուշում է, որ ընթացակարգը որոշակի վճար կամ ինչ-որ բան կարող է լինել, և քաղաքացիները, վճարելով դրանք, կարող են անցնել», - ասաց նա։
ԱԽ քատուղարի խոսքով՝ այլընտրանքային ճանապարհը պատրաստ է և ասֆալտապատված, կարող են քաղաքացիներն այնտեղով անցնել։
«Մենք ունենք այլընտրանքային ճանապարհ, արդեն կառուցված է, այսինքն՝ Կապան-Տաթև ճանապարհն ամբողջովին վերանորոգված է։ Երեկ հայտարարել ենք, որ ճանապարհը բացված է, քաղաքացիների համար ամբողջովին հարմար է, որպեսզի օգտագործեն այդ ճանապարհը», - նշեց Գրիգորյանը։

Граждане Армении, заплатив азербайджанцам определенную плату, смогут проехать по дороге Горис-Капан – секретарь Совбеза
11/11/2021 12:55
Азербайджан пока не предоставил полную информацию о процедуре, но граждане Армении смогут проехать по дороге, если заплатят азербайджанцам определенную сумму, заявил сегодня журналистам секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, отвечая на вопрос, по какой процедуре граждане Армении будут проезжать по  участку дороги Горис-Капан, на котором азербайджанцы установили таможенный пункт.
«На данный момент Азербайджан не проинформировал полностью о процедуре, но логика подсказывает, что процедура – это определенная плата или еще что-то, и граждане Армении, заплатив ее, могут проехать», - сказал он.
По словам секретаря Совбеза, альтернативная дорога готова и заасфальтирована, граждане могут ехать по этой дороге.
«У нас есть альтернативная дорога, она уже построена, то есть, дорога Капан-Татев полностью отремонтирована. Вчера мы заявили, что дорога открыта, полностью удобна для граждан, могут использовать ее», - отметил Армен Григорян.