ՄԱԿ-ը Բաքվին և Երևանին զսպվածության կոչ է ուղղել
ՄԱԿ-ը Բաքվին և Երևանին կոչ է անում զսպվածություն ցուցաբերել, հայտարարել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցչի տեղակալ Ֆարհան Հաքը։
«Մենք այժմ որոշակի տեղեկություններ ենք ստանում, միանաշանակ, մտահոգությամբ հետևում ենք բռնության վերջին դրսևորման վերաբերյալ տեղեկություններին և հարկ ենք համարում ստուգել այդ տեղեկությունները», - ասել է Ֆարհան Հաքը՝ ճեպազրույցի ժամանակ։
«Այս պահին մենք կողմերին կոչ ենք անում զսպվածություն ցուցաբերել և գործել նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններին համահունչ, բոլոր անհանգստացնող խնդիրները լուծել խաղաղ ճանապարհով։ Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի կարիք չլինի կրկին դիտարկել այնպիսի մի էսկալացիա, որը դիտարկել ենք նախկինում», - հավելել է նա։

ООН призывает Баку и Ереван проявлять сдержанность, решать споры мирно
ООН призывает Баку и Ереван проявлять сдержанность, заявил заместитель официального представителя генсека ООН Фархан Хак, сообащет РИА Новости.
«Мы сейчас получаем определенную информацию. Но определенно, мы следим с беспокойством за сообщениями о последней вспышке насилия. И нам нужно будет проверить эти сообщения», - сказал Хак на брифинге.
«На данный момент мы призываем стороны проявлять сдержанность и действовать в соответствии с трехсторонним заявлениями от 9 ноября и 11 января, решать все соответствующие обеспокоенности мирным путем. Мы хотим избежать возвращения к какой-либо эскалации, которую мы наблюдали ранее», - добавил он.