ՀԱՊԿ ԽՎ մշտական հանձնաժողովների համատեղ առցանց նիստին ներկայացվել է նոյեմբերի 16-ի ադրբեջանական ագրեսիայի, դրա հետևանքների, տուժածների վերաբերյալ հայկական կողմի հայտարարությունը
19/11/2021 18:44
Նոյեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հովիկ Աղազարյանը, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արթուր Դավթյանն ու Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ալեքսեյ Սանդիկովը տեսակապի միջոցով մասնակցել են ՀԱՊԿ ԽՎ մշտական հանձնաժողովների համատեղ առցանց նիստի աշխատանքներին:
ՀԱՊԿ ԽՎ մշտական հանձնաժողովների համատեղ առցանց նիստում քննարկվել և մասնակից երկրների խորհրդարանների ներկայացուցիչների հավանությանն են արժանացել մի շարք հարցեր: Հայկական պատվիրակության անդամները որոշ հարցերի առնչությամբ ներկայացրել են առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:
Անդրանիկ Քոչարյանը գործընկերներին ներկայացրել է նոյեմբերի 16-ի ադրբեջանական ագրեսիայի, դրա հետևանքների, տուժածների վերաբերյալ հայկական կողմի հայտարարությունը:
Պատգամավորը, կարևորելով նման քայլերի կանխարգելումը, անհրաժեշտ է համարել բոլորի կողմից գործուն քայլերի ձեռնարկումը՝ ՀՀ տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի անվերապահ և ամբողջական դուրսբերման ուղղությամբ:
Քննարկված նախագծերի քվեարկությունը տեղի է ունենալու նոյեմբերի 29-ի ՀԱՊԿ ԽՎ-ի լիագումար նիստի ընթացքում, որը նույնպես կայանալու է տեսակապի միջոցով:

Армянская сторона представила на онлайн-заседании постоянных комиссий ПА ОДКБ заявление об азербайджанской агрессии 16 ноября, ее последствиях и пострадавших
19/11/2021 19:05
Вице-спикер Национального Собрания Акоп Аршакян, председатель постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян, член постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Овик Агазарян, член постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Артур Давтян и член постоянной комиссии по региональным вопросам и вопросам евразийской интеграции Алексей Сандыков 19 ноября по видеосвязи приняли участие в совместном онлайн-заседании постоянных комиссий ПА ОДКБ.
Как сообщает пресс-служба парламента, на совместном онлайн-заседании постоянных комиссий ПА ОДКБ обсужден и одобрен представителями парламентов стран-участниц ряд вопросов. Члены армянской делегации представили предложения по некоторым вопросам, которые были приняты.
В ходе встречи Андраник Кочарян представил своим коллегам заявление армянской стороны об азербайджанской агрессии 16 ноября, ее последствиях и пострадавших.
Подчеркнув важность предотвращения подобных шагов, Кочарян подчеркнул необходимость действенных шагов каждого по безоговорочному и полному выводу азербайджанских вооруженных сил с территории Армении.
Голосование по обсуждаемым законопроектам состоится 29 ноября в ходе пленарного заседания ПА ОДКБ, которое также пройдет по видеосвязи.