Բաքուն համաձայնել է Փաշինյան-Ալիև հանդիպում կազմակերպելու առաջարկին․ Երևանը դեռ չի պատասխանել
Ադրբեջանական կողմը համաձայնել է Բրյուսելում՝ ԵՄ Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև հանդիպում անցկացնելու առաջարկին, որը հնչեցրել է Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը։ Այս մասին, ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, հաղորդագրություն է տարածել Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունը։
«Ադրբեջանական կողմը միշտ բաց է քաղաքական երկխոսության համար և դրական է մոտենում այդպիսի շփումներին։ Այս համատեքստում ադրբեջանական կողմն իր համաձայնությունն է հայտնել Եվրոպական խորհրդի նախագահի առաջարկին՝ ԵՄ միջնորդությամբ Բրյուսելի գագաթնաժողովի շրջանակներում երկու երկրների՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հանդիպում կազմակերպելու վերաբերյալ»,- ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունում։
Երեկ Եվրոպական խորհուրդը հայտարարություն էր տարածել, համաձայն որի Շառլ Միշելը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև հանդիպում կազմակերպելու վերաբերյալ։

Баку дал согласие на проведение встречи Пашиняна и Алиева, Ереван пока не ответил
Азербайджанская сторона дала согласие на предложение ЕС о встрече лидеров Азербайджана и Армении в рамках саммита «Восточного партнерства» в Брюсселе. Об этом, как передает ТАСС, сообщила в субботу пресс-служба МИД Азербайджана.
«Азербайджанская сторона всегда открыта к политическому диалогу и позитивно относится к подобным контактам. В этом контексте азербайджанская сторона дала согласие на предложение председателя Европейского совета организовать встречу лидеров двух стран при посредничестве ЕС в рамках брюссельского саммита», - говорится в сообщении на сайте МИД Азербайджана.
Вчера Евросовет распространил заявление о достигнутой договоренности Шарля Мишеля с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном встретиться в Брюсселе 15 декабря.