Նեգատիվ կամ պոզիտիվ ակնկալություն պետք չի ձևավորել. Փաշինյանն՝ իր և Ալիևի հանդիպման մասին
Մենք, այնուամենայնիվ, կփորձենք տարբեր ֆորմատներում քննարկվող օրակարգերը չխառնել մեկը մյուսին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում կայանալիք իր և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպմանը։
«Այո՛, Բրյուսելում քննարկվող հարցերից մեկը կլինի հումանիտար, այդ թվում՝ գերիների հետ կապված։ Եվրամիության՝ Արևելյան գործընկերության շրջանակում մեր հարաբերությունների և փոխհարաբերությունների հարցերը կքննարկվեն», - ասաց վարչապետը։
Նա նշեց՝ չի կարծում, որ ճիշտ է ձևավորել ակնկալիք ամեն կոնկրետ հանդիպումից։
«Նեգատիվ կամ պոզիտիվ ակնկալություն պետք չի ձևավորել։ Խնդիրն այն է, որ, այո՛, կա լարվածություն մեր տարածաշրջանում և այդ լարվածությունը հաղթահարելու համար պետք է բանակցենք, օգտագործենք բանակցությունների հնարավորությունները։ Շատ կարևոր է, որ Հայաստանի ներսում և դրսում չստեղծվեն այդ բանակցությունների շուրջ գերագնահատված դրական արդյունքներ կամ գերագնահատված լուծումներ և փորձ արվի դրա շուրջ ապոկալիպտիկ տրամադրություններ ստեղծել», - ասաց վարչապետը։

Не нужно формировать негативных или позитивных ожиданий – Пашинян о встрече с Алиевым
Мы, тем не менее, попытаемся не смешивать друг с другом обсуждаемые в разных форматах подвески, заявил сегодня на пресс-конференции премьер-министр Армении Никол Пашинян, касаясь предусмотренной 15 декабря встречи в Брюсселе с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Да, один из обсуждаемых в Брюсселе вопросов будет гуманитарным, в том числе связан с возвращением пленных. Будут обсуждаться вопросы наших взаимоотношений в рамках Восточного партнерства ЕС», - сказал премьер.
Он отметил, что неправильно формировать ожидания от конкретной встречи.
«Не следует формировать негативное или позитивное ожидание. Проблема в том, что в нашем регионе есть напряженность и для преодоления этой напряженности мы должны вести переговоры, использовать возможности переговоров. Очень важно, чтобы вокруг этих переговоров внутри Армении и за ее пределами не переоценивали положительные результаты или решения и предпринималась попытка создать апокалипсические настроения», - сказал премьер.