«Ավարտեք այս աբսուրդի թատրոնը». Սերժ Սարգսյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքն անհեթեթություն է համարում
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով՝ պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու հատկանիշներով։
Սերժ Սարգսյանի փաստաբան Ամրամ Մակինյանը չի ցանկանում խոսել այս թեմայով. նշում է՝ այս ամենը անհեթեթություն է, իսկ իրենք ցանկություն չունեն լրահոսը լցնել անհեթեթություններով։
«Անհեթեթությամբ մի լցրեք ձեր լրահոսը, այս մեղադրանքը սկզբից մինչև վերջ անհեթեթություն է», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Մակինյանը։
Թե ինչ դիրքորոշում ունի այդ ամենի վերաբերյալ ինքը՝ Սերժ Սարգսյանը, փաստաբանն արձագանքեց. «Պարոն նախագահի գնահատականն այս մեղադրանքին հետևյալն է՝ անհեթեթություն»։
Ամրամ Մակինյանի խոսքով՝ այսօր Հայաստանում շատ ավելի լուրջ խնդիրներ կան, իսկ ՀՀ երրորդ նախագահին առաջադրված այս նոր մեղադրանքը այդ խնդիրներից հանրության ուշադրությունը շեղելն է։
«Իրականում, այս ամենը զավեշտ է։ Մեղադրանքը թղթի վրա գրած ներկայացրել են, գնահատականները տվել ենք ու ասել՝ ավարտեք այս աբսուրդի թատրոնը», - հավելեց Սերժ Սարգսյկանի փաստաբանը։
Նշենք, որ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին։
Ըստ մեղադրանքի՝ Սերժ Սարգսյանն, իբր, կաշառք է ստացել գործարար Սիլվա Համբարձումյանից։
«Եվ զավեշտն այն է, որ երեք ու կես տարի Սիլվայի ցուցմունքը վերցնել-դնելով՝ այսօր «որոշել են», որ նա նաև Սերժ Սարգսյանին է կաշառք տվել և դա այն դեպքում, երբ նույն գործով դեռևս երկու տարի առաջ Սերժ Սարգսյանը հարցաքննվել է որպես վկա և մինչ օրս որևէ նոր հանգամանք իրավական առումով չի փոխվել և չի ավելացել», - ավելի վաղ հայտնել էր փաստաբան Ամրամ Մակինյանը։

«Прекратите этот театр абсурда» – Серж Саргсян о предъявленном обвинении
Вчера третьему президенту Армении Сержу Саргсяну было предъявлено обвинение по признакам пункта 2 части 4 статьи 311 Уголовного кодекса Армении (получение должностным лицом взятки в особо крупных размерах).
Адвокат Сержа Саргсяна Армрам Макинян не хочет говорить на эту тему, отмечает, что все это – абсурд и у них нет желания комментировать эту чушь.
«Не засоряйте вашу новостную ленту этой чушью, это обвинение от начала до конца абсурд», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Амрам Макинян.
На вопрос, как относится ко всему этому Серж Саргсян, адвокат ответил: «Господин президент считает это обвинение абсурдом».
По словам Амрама Макиняна, сегодня в Армении есть более серьезные проблемы, а предъявленное третьему президенту новое обвинение – попытка отвлечь внимание общества от этих проблем.
«В действительности, все это фарс. Обвинение представили на бумаге, мы дали нашу оценку и сказали: прекратите этот театр абсурда», - добавил адвокат Сержа Саргсяна.
Отметим, что в качестве меры пресечения в отношении Сержа Саргсяна избрана подписка о невыезде.
Согласно обвинению, Серж Саргсян якобы получил взятку от бизнесмена Сильвы Амбарцумян.
«И весь абсурд в том, что три с половиной года они носились с показаниями Сильвы, а сегодня "решили", что она дала взятку также Сержу Саргсяну. И это в том случае, что еще два года назад Серж Саргсян был допрошен в качестве свидетеля по этому делу, и до сих пор какое-либо новое обстоятельство в правовом плане не изменилось и не увеличилось», - заявил ранее Амрам Макинян.