«Կտրող ցրտին դիմակով շատ ավելի հեշտ կլինի շնչել». Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստված քաղաքացիները կվերապատվաստվեն
25/11/2021 12:08
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ կորոնավիրուսային իրավիճակին` հայտարարելով, որ թվերի էական ու լուրջ անկում կա:
Նա ասաց, թե դպրոցական արձակուրդների մեկ շաբաթով երկարաձգելը որոշակի դեր է խաղացել թվերի նվազման առումով:
«Բայց մենք ի սկզբանե գիտենք, որ երբ լիարժեք պատվաստումները 350 հազարի շեմը հատեն, արդեն ամենօրյա թվերի վրա կունենանք ազդեցություն ու այսօր լիարժեք պատվաստում ստացած քաղաքացիների թիվն արդեն հատել է 400 հազարի շեմը, ինչը շատ լավ նորություն է», - ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը, սակայն, նշեց, թե չպետք է թուլացնել զգոնությունը:
«Այնպես, ինչպես 2020 թվականից կառավարում ենք կորոնավիրուսի համավարակը, առնվազն այլ երկրների հետ համեմատած, չենք կարող ասել, որ վատ է կառավարվել, ինչը շատ լավ է, բայց մեր հիմնական ուղղությունը պետք է լինի պատվաստումները», - ասաց նա:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն էլ ասաց, թե երեկվա դրությամբ գրանցվել է կորոնավիրուսի 592 նոր դեպք, թեստավորվել է 7666 քաղաքացի, մահացել է 40 քաղաքացի:
«Ընդհանուր` իրականացվել է 1 միլիոն 168 հազար 501 պատվաստում», - ասաց նա:
Նախարարի խոսքով` արդեն իրականացնում են այն քաղաքացիների վերապատվաստումը, ովքեր վեց ամիս առաջ են պատվաստվել:
«Մեկ-երկու օրվա ընթացքում կհաստատվի հստակ կարգերը, թե ինչպես քաղաքացիները կարող են ստանալ վերապատվաստումը», - ասաց նա:
Ավանեսյանը նշեց, որ հիվանդանոցային բուժում ստացող 3124 քաղաքացիներից 114-ն է, որ պատվաստված է:
Նախարարը վստահեցրեց` պատվաստանյութերը որևէ կերպ չեն անդրադառնում մարդու վերարտադրողական առողջության վրա:
Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը հետաքրքրվեց` հնարավո՞ր է մոտ ապագայու թույլ տալ, որ բացօթյա տարածքներում այլևս դիմակ կրելը պարտադիր չլինի:
«Բայց հիմա ձմեռ է գալիս, մարդկանց դեմքը դիմակով ավելի պաշտպանված կլինի: Երևանի ու Հայաստանի շատ տարածաշրջանների կտրող ցրտին դիմակով շատ ավելի հեշտ կլինի շնչել, այնպես որ՝ եկեք գարնանը դրա մասին մտածենք, չէ, կատակ եմ անում, ըստ իրավիճակի պետք է կողմնորոշվել», - արձագանքեց Նիկոլ Փաշինյանը:

В Армении решили ревакцинировать граждан от COVID-19
Сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян обратился к ситуации с распространением коронавируса, заявив, что зафиксирован серьезный спад случаев заражения.
Он  отметил, что продление школьных каникул на неделю сыграло определенную роль в этом.
«Но мы изначально знали, что когда число полноценно привитых перейдет предел 350 тысяч, мы  уже сможем влиять на ежедневные цифры. Сегодня число полноценно привитых переходит 400 тысяч и это хорошая новость», - сказал Никол Пашинян.
Премьер отметил, однако, что не нужно ослаблять бдительность.
«То как мы с 2020 года управляем коронавирусом, нельзя сказать, что управляли плохо, по крайней мере, по сравнению с другими странами. Это очень хорошо, но основным нашим направлением должна быть вакцинация», - сказал Пашинян.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян сообщила, что по состоянию на вчерашний день, подтверждено 592 случая заражения коронавирусом, проведены 7666 тестов, скончались 40 человек.
«В общем, проведены 1 млн. 168 тысяч 501 прививок», - сказала она.
По словам министра, уже проводится повторная вакцинация тех граждан, которые прошли вакцинацию 6 месяцев назад.
«В течение одного-двух дней будет утвержден четкий порядок, как граждане могут пройти ревакцинацию», - сказала она.
Аванесян отметила, что из 3124 проходящих стационарное лечение граждан вакцинированы 114.
Министр заверила, что вакцины от COVID-19 не влияют на репродуктивную функцию.
Министр юстиции Карен Аванесян поинтересовался, возможна ли отмена обязательное ношение масок на открытом воздухе.
«Но сейчас наступает зима и в масках лица людей будут более защищенными. В Ереване и многих районах Армении в масках гораздо легче дышать на морозе, посему давайте подумаем об этом весной. Нет, я не шучу, мы должны ориентироваться по ситуации», - ответил Никол Пашинян.