Սոչիում ստորագրված համատեղ հայտարարությունը Հայաստանի հերթական նվաստացումն է․ պատգամավոր
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է Սոչիում կայացած եռակողմ՝ Պուտին-Փաշինյան-Ալիև հանդիպման արդյունքներով ստորագրված հայտարարությանը՝ այն համարելով Հայաստանի հերթական նվաստացումը՝ դրանից բխող մյուս հետևանքներով։
«Սոչիում ստորագրված համատեղ հայտարարությունը Հայաստանի հերթական նվաստացումն է, մեր ազգային շահերի հաշվին թուրքադրբեջանական իղձերի անվերապահ սպասարկումը։
ա/ Ոչ մի խոսք Հայաստանի սուվերեն տարածք ադրբեջանական զորքերի արդեն վեցերորդ ամիսը շարունակվող ներխուժման, դե ֆակտո ադրբեջանական ագրեսիայի մասին։
բ/ «Ի շահ Հարավային Կովկասի կայունության․․․» նշում է հայտարարությունը, իսկ որտե՞ղ է Հայաստանի, Արցախի և առհասարակ հայ ժողովրդի շահը։ Ոչ մի խոսք գերիների և գերեվարված քաղաքացիական անձանց անհապաղ վերադարձի մասին։
գ/ Ոչ մի խոսք միջազգային իրավական նորմերով, հանրաքվեով հիմնավորված Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման, Արցախի կարգավիճակի մասին։ Սա, ըստ էության, նշանակում է լռելյայն համաձայնել Արցախի հարցը փակված համարող Ալիևի հռետորաբանությանը։ Սա նշանակում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաքելության դենոնսացիա․ Եթե ՀՀ-ը չի հետապնդում իր ազգային ու պետական շահերը, միջազգային կառույցներից ի՞նչ ակնկալություն․․․
դ/Ոչ մի գնահատական թուրք-ադրբեջանական ագրեսիային․ ըստ էության, մեկ տարի հետո դարձյալ լեգիտիմացվում է թուրքադրբեջանական ագրեսիան և հետագա իրավական և դիվանագիտական հարթակներում թուլացնում, ավելի շուտ՝ չեզոքացնում է ՀՀ պահանջատիրությունը։
ե/Ոչ մի խոսք Արցախի ժողովրդի ապրելու իրավունքի և անվտանգության երաշխիքների մասին։
զ/ Ոչ մի խոսք Ադրբեջանի կողմից Արցախի մշակութային ժառանգության ոչնչացման, յուրացման կամ պղծման մասին։
է/ «Տարածաշրջանի տնտեսական ներուժի բացահայտում և տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակում» ․ ահա այս առաջին հայացքից անմեղ հաստատման տակ թաքնված Հայաստանի հերթական նվաստացման, յուրացման և ոչնչացման ծրագիրը, որ մեզ բաժին հանեց ազգակործան ուրացողը։

Подписанное в Сочи совместное заявление это очередное унижение Армении – Лилит Галстян
Депутат парламента от фракции «Армения» Лилит Галстян обратилась на своей странице в Facebook к заявлению, подписанному по итогам трехсторонней встречи Путин-Пашинян-Алиев в Сочи, посчитав его очередным унижением Армении, со всеми вытекающими из этого последствиями.
«Подписанное в Сочи совместное заявление – очередное унижение Армении, обслуживание турецко-азербайджанских стремлений за счет наших национальных интересов.
а) Нет ни слова о продолжающемся уже шесть месяцев вторжении азербайджанских войск на территорию суверенной Армении, о де-факто агрессии Азербайджана.
б) "В интересах обеспечения стабильности, безопасности и экономического развития Южного Кавказа…" отмечается в заявлении. А где интересы Армении, Арцаха и вообще армянского народа? Нет ни слова о немедленном возвращении военнопленных и гражданских лиц.
в) Нет ни слова о реализации права народа Арцаха на самоопределение путем референдума, согласно международным правовым нормам, о статусе Арцаха. Это, по сути, означает молчаливое согласие с риторикой Алиева, считающего арцахский вопрос закрытым. Это означает денонсацию миссии Минской группы ОБСЕ. Если Армения не преследует свои национальные и государственные интересы, то какие ожидания могут быть от международных структур…
г) Нет никакой оценки турецко-азербайджанской агрессии. По сути, спустя год турецко-азербайджанская агрессия снова легитимируется и в дальнейшем требования Армении на правовых и дипломатических площадках ослабляются, а скорее, нейтрализуются.
д) Нет ни слова о праве народа Арцаха на жизнь и гарантиях безопасности.
е) Нет ни слова об уничтожении, присвоении или осквернении Азербайджаном культурного наследия Арцаха.
ж) "Раскрытие экономического потенциала региона и разблокирование всех экономических и транспортных связей в регионе" – вот под этим на первый взгляд невинным утверждением скрывается программа очередного унижения, захвата и уничтожения Армении, которую принес нам пагубный для нации изменник.