Արսեն Բաբայանը ներկայացրել է, թե ինչ եղանակով է իշխանությունը հեռախոսը վարակում Pegasus լրտեսող ծրագրով
27/11/2021 11:40
«Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ Արսեն Բաբայանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է «Pegasus» ծրագրով ընդդիմադիր գործիչներին գաղտնալսելու խնդրին։
«Հայտնի «Pegasus»-ի մասին այս օրերին շատ խոսվեց: Իշխանությունը, ինչպես գիտեք, միլիոնավոր դոլարներ ծախսելով, այդ ամենահզոր ու ամենաանմարդկային կիբեր զենքը կիրառեց ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ:
Իսկ հիմա ներկայացնեմ, թե ինչ եղանակներով է իշխանությունը զոհի հեռախոսը վարակում «Pegasus»-ով․
1) Սովորական հեռախոսազանգով: Նույնիսկ առանց այդ հեռախոսազանգին պատասխանելու, չպատասխանված զանգի միջոցով, օպերատորի օգտագործմամբ «Pegasus» ծրագիրը տեղադրվում է հեռախոսի սարքում: Այն անհնար է ջնջել անգամ հեռախոս-սարքի ամբողջական ֆորմատի դեպքում:
2) SMS-ի միջոցով: Ամենասովորական SMS-ն ուղարկելով, օպերատորի օգտագործմամբ, անկախ այն հանգամանքից դուք կբացեք այդ SMS-ը, թե առանց բացելու կջնջեք: SMS-ը հենց հասավ ձեր հեռախոսի սարքին՝ վերջ, սարքը վարակված է:
3) Նույն գործողությունները, որոնք նկարագրված են 1-ին և 2-րդ կետերում, կատարվում են «WhatsApp» հավելվածի միջոցով:
Այս ամբողջ տեղեկությունը հրապարակված է միջազգային մամուլում և Google-ի որոնմամբ շատ հեշտությամբ կարող եք կարդալ դրանք:
Ի դեպ, սրա դեմ պայքարի համար գոյություն չունի որևէ իրական անտիվիրուս կամ որևէ այլ համակարգ: Բայց 99 տոկոսվ պաշտպանվել հնարավոր է:
Հետագայում պաշտպանվելու մասին էլ կխոսեմ, բայց միանգամից ասեմ, որ դա պատվաստումը չէ», - գրել է Բաբայանը։

Арсен Бабаян представил, как власти заражают телефоны с помощью шпионской программы Pegasus
Член совета партии «Родина» Арсен Бабаян обратился на своей странице в Facebook к вопросу прослушки оппозиционных деятелей с помощью шпионской программы Pegasus.
«В последние дни много говорилось об известном ПО «Pegasus». Власти, как знаете, потратили миллионы долларов, чтобы использовать самое мощное и самое антигуманное кибероружие против оппозиционных деятелей.
Сейчас я представлю, какими способами власти заражают телефоны жертвы ПО «Pegasus».
1) С помощью обычного звонка. Даже если вы не отвечаете на  этот звонок, используя оператора, программа «Pegasus» устанавливается на телефон. Ее невозможно стереть даже в случае полного форматирования телефона.
2) С помощью обычного SMS. Отправляя самое обычное SMS-сообщение, используя оператора, независимо от того, откроете вы это сообщение или просто удалите. Как только вы получили SMS, все, телефон заражен.
3) Те же действия, которые описаны в пункте 1 и 2, выполняются через приложение «WhatsApp».
Вся эта информация опубликована в международной прессе и с помощью поиска в Google вы можете легко прочитать об этом.
Кстати, для борьбы против этого не существует какого-либо реального антивируса или какой-то другой системы. Но защититься на 99% возможно.
В дальнейшем поговорю также о защите, но сразу скажу, что это не вакцинация», - написал Арсен Бабаян.