Անկախ նրանից, թե դելիմիտացիա կսկսի, թե սահմանները կապաշրջափակվեն, Ադրբեջանի նոր ագրեսիայի հավանականությունը պահպանվում է. ԱԺ պատգամավոր
29/11/2021 10:00
Սոչիում կայացած հանդիպմանը հայտարարությունների ձևով արձանագրվեց, որ սովետական ժամանակաշրջանում եղել է ընդհանուր պետություն, իսկ սահմաններ չեն եղել։ Սա նշվում էր, որպեսզի ցույց տրվեր դելիմիտացիայի գործընթացի կարևորությունը, սակայն իրականում շատ ավելի վտանգավոր իրադրություն ստեղծեց, Facebook-յան իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
«Այսպիսի պատկերացումների պայմաններում, ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական զորքերի ներխուժումը ոչ թե ագրեսիա, այլ զուտ սահմանային վեճ է դիտարկվում։
Ավելին, Ադրբեջանի նախագահն անընդհատ փորձում էր ՀՀ-ի դեմ ագրեսիան որպես չպլանավորված սահմանային միջադեպ ներկայացնել։
Այս հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ առաջիկայում՝ անկախ նրանից, թե դելիմիտացիա կսկսի, թե սահմանները կապաշրջափակվեն, Ադրբեջանի նոր ագրեսիայի հավանականությունը պահպանվում է։
Ստացվում է, որ միջազգային ընկալումների առումով, լոկալ գործողությունները սահմանագծի տարբեր ուղղություններով «սահմանային վեճ» են որակվելու, իսկ դրա պատասխանատվությունը հավասարապես դրվելու է երկու կողմերի վրա։
Իսկ կարմիր գծերի հատումը նույն միջազգային հանրության համար կդիտվի այն ժամանակ, երբ ռազմական գործողությունները լայնամասշտաբ բնույթ կկրեն։
Այն էլ ոչ մեկ չգիտի, թե գործողությունների ինչպիսի մասշտաբը «լայնածավալ» կորակվի և ստեղծված իրադրության պայմաններում արտաքին խաղացողներն Ադրբեջանին զսպելու ինչ միջոցներ կձեռնարկեն։
Դեռ պետք է հասկանալ, իսկ արդյո՞ք նման դեպքում Ադրբեջանին «զսպելը» կբացառի Հայաստանի նոր կապիտուլյացիան», - գրել է պատգամավորը:

Вероятность новой агрессии Азербайджана сохраняется независимо от начала делимитация или деблокады границ – Тигран Абрамян
29/11/2021 11:25
На состоявшейся в Сочи встрече было констатировано в виде заявлений, что в советский период было общее государство, а границ не было. Это отмечается, чтобы показать, важность процесса делимитации, однако в действительности создалась гораздо более опасная обстановка, написал на своей странице в Facebook депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«В подобных условиях, проникновение азербайджанских войск на суверенную территорию Армении рассматривается не как агрессия, а просто как приграничный спор.
Более того, президент Азербайджана постоянно пытался представить агрессию против Армении как незапланированный приграничный инцидент.
Эти заявления демонстрируют, что в ближайшее время – независимо от того начнется делимитация или границы будут деблокированы – вероятность новой агрессии Азербайджана сохраняется.
Получается, что в международном восприятии локальные действия на различных участках границы будут квалифицироваться как «приграничные споры», а ответственность за это в равной степени будет возлагаться на обе стороны.
А то же международного сообщество будет рассматривать это как пресечение красной линии тогда, когда военные действия станут более широкомасштабными.
Причем, никто не знает, какой масштаб действий будет квалифицирован как «широкомасштабный», и какие меры предпримут внешние игроки в создавшейся обстановке для сдерживания Азербайджана.
Нужно еще понять, исключит ли в таком случае «сдерживание» Азербайджана новую капитуляцию Армении», - написал Тигран Абрамян.