Ռեստորանային ոլորտը չի պատրաստվում հնազանդվել ոլորտի համար կործանարար որոշումներին. Հայտարարություն
«Ռեստորանների ասոցացիա» ՀԿ-ն հայտարարություն է տարածել՝ կոչ անելով ՀՀ կառավարությանը և Առողջապահության նախարարությանը զերծ մնալ անհիմն և բացասական հետևանքներ ունեցող նախաձեռնություններից։
«Խիստ անհամաձայնություն ենք հայտնում հնչեցված մտքի հետ և հայտարարում, որ գործարարները կնախաձեռնեն հակազդեցության քայլեր։
Ռեստորանային ոլորտը գտնվում է խիստ ծանր տնտեսական իրավիճակում, ապահովում է հիսուն հազար աշխատատեղ և չի պատրաստվում հնազանդվել ոլորտի համար կործանարար որոշումներին։
Մեկ անգամ ևս կոչ ենք անում պատասխանատու գերատեսչություններին զբաղվել մասնագիտական խնդիրներով, մասնավորապես, առողջապահությամբ, զերծ մնալով գործարար աշխարհին միջամտելուց»,-ասված է հայտարարությունում։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այսօր հայտարարել է, թե առողջապահության նախարարությունը մշակում է նախագիծ՝ առաջարկելով ժամանցի վայրեր, ռեստորաններ մուտքի համար ևս կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման կամ թեստավորված լինելու պահանջ սահմանել:

Ресторанный бизнес не собирается подчиняться губительным для сферы решениям – заявление
Ассоциация ресторанов Армении распространила заявление, призвав правительство и министерство здравоохранения воздержаться от необоснованных и имеющих негативные последствия инициатив.
«Выражаем крайне несогласие с озвученной мыслью и заявляем, что бизнесмены предпримут шаги по противодействию.
Ресторанный бизнес находится в крайне тяжелой экономической ситуации, обеспечивает пятьдесят тысяч рабочих мест и не собирается подчиняться губительным для сферы решениям.
В очередной раз призываем ответственные ведомства заниматься  профессиональными вопросами, в частности, здравоохранением, и воздержаться от вмешательства в деловой мир», - говорится в заявлении.
Напомним, министр здравоохранения Анаит Аванесян сегодня заявила о том, что министерство разрабатывает проект, согласно которому с 1 января вход граждан на объекты общепита, культурные мероприятия будет разрешен только в случае наличия отрицательного результата ПЦР-теста или свидетельства о вакцинации.