Շուշիին հարող հայկական դիրքերից դրոշների իջեցումը կարելի է մեկնաբանել որպես Ադրբեջանի կամակատարը լինելու արտահայտչամիջոց. Արցախցի պատգամավոր
01/12/2021 14:27
Երևի առաջին անգամն է, որ չեմ փորձում ճշտել լրատվամիջոցներում շրջանառվող այն տեղեկությունը, որ Շուշիին հարող դիրքերում, ադրբեջանցիների պահանջով, հրահանգված է իջեցնել հայկական երկու հանրապետությունների դրոշները։ Նմանատիպ բաներն արդեն ոչ անսպասելի են, ոչ էլ՝ նորություն, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը՝ միաժամանակ հավելելով, որ մոտ երկու ամիս առաջ եղել է նշված դիրքերում, այդ ժամանակ դրոշներն առկա են եղել։
«Երևի վաղուց պետք է սովորած լինեինք չզարմանալ այդ տեսակ նորություններից։ Կոնկրետ այս դեպքը չեմ ճշտել, բայց եթե անգամ եղել է, առաջին անգամը չէ։ Շուշիին հարող հայկական դիրքերից դրոշների իջեցումը կարելի է մեկնաբանել որպես կամակատար լինելու արտահայտչամիջոց, որովհետև 44-օրյա պատերազմի մեկնարկից մի քանի օր անց արդեն Ստեփանակերտում նախագահական նստավայրի շենքի վրայից Արցախի Հանրապետության դրոշն իջեցրել էին», - նշեց պատգամավորը։
Մետաքսե Հակոբյանի խոսքով՝ երբ իրենք պահանջել են դրոշն իր տեղը վերադարձնել, Արցախի իշխանությունները մեկնաբանել են, որ դա արվում է՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով։
«Ասում էին, որ դրոշի ուղղությամբ են կրակում։ Բայց, իհարկե, այդպես չէր։ Մենք տեսնում  ենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը, իշխանության գալուց ի վեր, Արցախի նախագահներին ընդունել է առանց դրոշի։ Այսինքն՝ իր մոտ ևս սա ընկալվում է որպես կոմպլեքս՝ գլուխը կախելու, կամակատար լինելու։ Նա այդ կերպ ուզում է ցույց տալ, որ Արցախի նախագահն իր ենթական է։ Այլևս գաղնիք չէ, չէ՞, որ այդ մարդիկ իրար հետ համագործակցում են, և այն կողմից ինչ ասեն՝ ինքն անելու է», - ամփոփեց խոսքը Մետաքսե Հակոբյանը։

Снятие флагов с армянских позиций близ Шуши можно комментировать, как выражение готовности прислуживать Азербайджану – Метаксе Акопян
01/12/2021 15:25
Наверное, я впервые не пытаюсь уточнить распространяемые в СМИ сведения о том, что по требованию азербайджанцев, на позициях близ Шуши приказано спустить флаги двух армянских государств. Подобные явления уже не являются для нас неожиданностью или новостью, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am депутат Национального Собрания Республики Арцах от фракции «Справедливость» Метаксе Акопян, отметив также, что два месяца назад посещала эти позициях и флаги тогда были.
«Видимо, мы уже давно должны были привыкнуть к тому, что не нужно удивляться таким новостям. Конкретно этот случай я не уточняла, но даже если он имел место, то не впервые. Снятие флагов с армянских позиций близ Шуши можно комментировать, как выражение готовности прислуживать, поскольку уже через несколько дней после начала 44-дневной войны флаг был снят с резиденции президента Республики Арцах», - отметила депутат.
По словам Метаксе Акопян, когда они потребовали вернуть флаг на свое место, власти Арцаха заявили, что это делается из соображений безопасности.
«Говорили, что азербайджанцы стреляют в направлении флага. Но это, конечно, не так. Мы видим, что начиная с прихода к власти, Никол Пашинян принимал президентов Арцаха без флага. То есть, он тоже воспринимает это как комплекс, прислуживать , склонять голову. Тем самым он хочет показать, что президент Арцаха его подчиненный. Уже не секрет, что эти люди сотрудничают друг с другом, и будут исполнять все, что все что говорят им с той стороны», - резюмировала Метаксе Акопян.