Այսօր Մոսկվայում կայանալիք եռակողմ հանդիպումը Սոչիում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների սկիզբն է. Քաղաքագետ
01/12/2021 16:48
Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների՝ այսօր Մոսկվայում կայանալիք հանդիպումն, իմ կարծիքով, Սոչիում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների սկիզբն է, այսինքն՝ այն, ինչ այնտեղ մտադրությունների մակարդակով ընդունել էին երեք երկրների ղեկավարները, այժմ արդեն գործնական մակարդակով պետք է իրականացնեն աշխատանքային խմբերը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Արմեն Բաղդասարյանը։
«Կարծում եմ՝ աշխատանքները կիրականացվեն երկու ուղղություններով՝ սահմանազատում-սահմանագծում և հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակում», - ասաց քաղաքագետը։
Արմեն Բաղդասարյանի խոսքով՝ մինչև տարվա ավարտը բավականաչափ ժամանակ կա՝ եռակողմ աշխատանքային կապեր ստեղծելու համար, մինչդեռ բուն սահմանագծման-սահմանազատման և ենթակառուցվածքների ապաշրջափակամն գործընթացները կարող են տարիներ տևել։
«Հույս ունեմ, որ մինչև Նոր տարի՝ աշխատանքային խմբերի ձևավորմանը զուգահեռ, Ադրբեջանը կվերադարձնի հայ ռազմագերիներին և պատանդներին։ Ամեն դեպքում Սոչիում այս մասին թռուցիկ խոսք կար, որ պետք է իրակնացնել նաև նախորդ տարվա նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մյուս կետերը ևս։ Խոսքն, իհարկե, գերիների վերադարձի մասին էր»,- ասաց քաղաքագետը։
Հիշեցնենք, որ Մհեր Գրիգորյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ռուսաստանում կլինի դեկտեմբերի 1-ից 3-ը։ ՀՀ փոխվարչապետը կմասնակցի Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նիստին, ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի նիստին, Երկրորդ Եվրասիական համագումարին։

Армен Багдасарян: Сегодняшняя трехсторонняя встреча в Москве – это старт договоренностей в Сочи
Сегодняшняя встреча вице-премьеров Армении, Азербайджана и России Москве, на мой взгляд, является стартом достигнутых в Сочи договоренностей, то есть, рабочие группы должны реализовать то, что уже принято на уровне глав трех стран, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Армен Багдасарян.
«Думаю, что работы будут проводиться в двух направлениях – делимитация и демаркация и разблокирование транспортных коммуникаций», - сказал политолог.
По словам Армена Багдасаряна, до конца года остается достаточно времени для установления трехсторонних рабочих контактов, между тем процесс делимитации и демаркации может длиться годы.
«Надеюсь, что до Нового года параллельно с формированием рабочих групп, Азербайджан вернет армянских военнопленных и удерживаемых гражданских лиц. Во всех случаях, в Сочи упоминалось вскользь, что нужно выполнить также другие пункты прошлогоднего заявления от 9 ноября. Речь, конечно, шла о возвращении пленных», - сказал политолог.
Напомним, возглавляемая Мгером Григоряном делегация 1-3 декабря в Москве примет участие в заседании Совета Евразийской экономической комиссии, заседании экономического совета СНГ, во Втором Евразийском съезде. Состоится также встреча вице-премьеров Армении, Азербайджана и России в рамках рабочей комиссии по разблокированию региональных транспортных коммуникаций.