Ինչո՞ւ ոչ ոք չի խոսում տրանսպորտից․ այս վարակն արիստոկրա՞տ է, միայն ռեստորաններում, թատրոններում ու թանգարաններո՞ւմ է պտտվում․ «Ռեստորանների ասոցիացիա»-ի նախագահ
02/12/2021 13:23
Մշակութային կենտրոններ և հանրային սննդի կետեր քաղաքացիների մուտքը միայն ՊՇՌ թեստի բացասական արդյունք կամ պատվաստման մասին հավաստող փաստուղթ ներկայացնելու դեպքում թույլատրելու նախաձեռնությունը վնաս է հասցնելու ռեստորաններին, սրճարաններին, հանրային սննդի օբյեկտներին, համոզված է «Ռեստորանների ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ Աշոտ Բարսեղյանը։
«Սա առաջին ու վերջին համաճարակը չէ, կան ավելի վախենալու հիվանդություններ, որոնց պատճառով տնտեսությունները «վարի» չեն տալիս: Ես հուշեմ՝ ինչ կարող է անել Առողջապահության նախարարությունը. վիրավոր տղաները չեն կարողանում հաշմանդամություն ձևակերպել: Ա՛յ դա: Ի դեպ, առողջապահության նախարարի փոխարեն՝ թող խոսեր էկոնոմիկայի նախարարը: Մարդիկ զբաղված են քաղաքականությամբ, բյուրոկրատիայով, բայց ոչ տնտեսության կայունությամբ և առողջապահությամբ: Ոլորտի ներկայացուցիչների հետ չեն խոսել: Առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչները զբաղված են միայն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հրահանգները կատարելով՝ առանց հաշվի առնելու ՀՀ սուվերեն շահերը: Եթե այդքան անհանգստանում են հանրային առողջությամբ՝ մենք այսօր օրհասական խնդիր ունենք: Վիրավորներ ունենք, ու սա ավելի մեծ խնդիր է»,- 168.am-ի հետ զրույցում ասել է Բարսեղյանը:
«Ռեստորանների ասոցիացիա» -ի նախագահն ընդգծել է՝  տնտեսության ոլորտների ներկայացուցիչների հետ քննարկումներով է պետք որոշումներ կայացնել, որպեսզի սոցիալական ճգնաժամ չլինի:
«Մեզ մոտ դրոշակը վերցրել են, թե՝ ուրիշ երկրներում այսպես են անում: Ուրիշ երկրները կործանեցին իրենց տնտեսությունը, եկեք մենք էլ կործանենք: Այս որոշումը միանշանակ վնաս է հասցնելու հանրային սննդի օբյեկտներին: Հանրային սննդի օբյեկտներում վարակվելու վտանգ չկա: Ինչո՞ւ ոչ ոք չի խոսում հասարակական տրանսպորտից: Ինչո՞ւ են լռում: Այս վարակն արիստոկրա՞տ է, միայն ռեստորաններում, թատրոններում ու թանգարաններո՞ւմ է պտտվում»,- հարց է բարձրացրել Աշոտ Բարսեղյանը:
«Ռեստորանների ասոցիացիա» ՀԿ նախագահին հետաքրքրում է նաև, թե ինչպես են ստուգելու հաճախորդներին, այցելուներին:
«Ենթադրենք՝ մեզ ոչ ճիշտ, կամ նկարած, պատճենած հավաստագիր է ներկայացվում: Ուզում եմ հասկանալ՝ QR կոդերը ո՞ր տեխնիկական միջոցով են ստուգելու: Երկու տարի ոստիկաններ էին կանգնեցնում ծխողների համար, հիմա՝ կոդերի: Չեմ հասկանում, ռեստորանները բոլորի աչքի փո՞ւշն են: Ոնց որ պետությունը մտածի՝ ո՞նց անի, որ 80 000 հոգի չաշխատի»,- ասել է նա։

Ашот Барсегян: Почему никто не говорит об общественном транспорте, что этот вирус – аристократ, ходит только по ресторанам, театрам и музеям?
02/12/2021 15:36
Председатель Ассоциации ресторанов Армении Ашот Барсегянуверен, что случае введения нового ограничения на посещение объектов общественного питания и культурных мероприятий без наличия отрицательного результата теста или свидетельства о вакцинации, эта инициатива причинит ущерб ресторанам, кафе, объектам общепита.
«Это не первая и не последняя эпидемия, есть более страшные болезни, из-за которых экономику не доводят до разрушения. Я подскажу, что может сделать министерство здравоохранения: раненные парни не могут оформить инвалидность, пусть займется этим. Кстати вместо министра здравоохранения, лучше бы об этом говорил министр экономики. Люди занимаются политикой, бюрократией, но не стабилизацией экономики и здравоохранением. Не обсуждали это с представителями сферы. Представители министерства здравоохранения заняты только выполнением указаний Всемирной организации здравоохранения, не учитывая интересы суверенной Республики Армения. Если так беспокоятся об общественном здоровье, то у нас сегодня есть роковые проблемы. Есть раненые, и это более важная проблема», - заявил Ашот Барсегян в беседе с 168.am.
Председатель Ассоциации ресторанов Армении подчеркнул, что решение нужно принимать в результате обсуждений с представителями отраслей экономики, чтобы не было социального кризиса.
«А у нас используют в качестве флага то, что в других странах так делают. Другие страны разрушили свою экономику, давайте мы тоже разрушим. Это решение, безусловно, причинит ущерб объектам общественного питания. В объектах общепита нет опасности заражения. Почему никто не говорит об общественном транспорте? Что этот вирус –  аристократ, ходит только по ресторанам, театрам и музеям?» - задал вопрос Ашот Барсегян.
Председателя Ассоциации ресторанов Армении также интересует, как будут проверять клиентов, посетителей.
«Предположим, нам представили недостоверный, нарисованный или скопированный сертификат. Хочу понять, по каким техническим средствам должны проверяться QR- коды? Два года выставляли полицейских для контроля за курящими, а сейчас – кодами? Не понимаю, рестораны для всех бельмо на глазу? Как будто государство только и думает, как сделать, чтобы 80 000 тысяч человек остались без работы», - сказал он.