Հայաստանում առկա է լուրջ տնտեսական ճգնաժամ. դժգոհությունները չեն արտահայտվում, որովհետև շատերի վրա տաբու է դրված այս կառավարության գործելաոճի առնչությամբ դժգոհություն հայտնել. տնտեսագետ
02/12/2021 17:20
Հայաստանում առկա է լուրջ տնտեսական ճգնաժամ. մարդկանց կենսամակարդակը նվազում է, իրական եկամուտները չեն աճում, գնաճ է նկատվում։ Ճգնաժամի պայմաններում այս ամենն անխուսափելի է, այլ հարց, որ պետք էր կարողանալ խուսափել ճգնաժամից, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Հրանտ Միքայելյանը՝ անդրադառնալով հունվարի 1-ից խմելու ջրի, փետրվարի 1-ից՝ էլեկտրաէներգիայի թանկացումներին։
«Մենք գիտենք, որ տնտեսական ճգնաժամը զգալի մասով պայմանավորված է քաղաքական գործոններով՝ կորոնավիրուսի դեմ անարդյունավետ պայքար և պատերազմում տարած պարտություն, որը նվազեցրել է աճի միտումները և Հայաստանը բերել շատ ծանր վիճակի։ Այսպիսով՝ խնդիրը զուտ տնտեսական մակարդակով դիտարկել չի ստացվի»,- ասաց տնտեսագետը։
Ինչ վերաբերում է համատարած թանկացումների առնչությամբ քաղաքացիների ընկալումներին, ապա, տնտեսագետի խոսքով, այն, ինչ շատերի կողմից համարվում էր անընդունելի, հիմա այդ կերպ չի ընկալվում։
«Որովհետև այլ է մեդիապատկերը, քարոզչական դաշտը, և մարդիկ այս ամենը, ինչպես տեսնում եք, հանդուրժում են։ Այո՛, դժգոհություններ կան, բայց այդ դժգոհությունները չեն արտահայտվում, որովհետև շատերի վրա տաբու է դրված այս կառավարության գործելաոճի առնչությամբ դժգոհություն հայտնել։
Անհասկանալի է, թե ինչու են մարդիկ համաձայնում արդարացումների հետ. որովհետև գործող կառավարության կողմնակիցները կամ չեն ուզում ընդունել առկա իրավիճակը, կամ օբյեկտիվ պատկերի փոփոխությունն իրենց վրա այդքան էլ չի ազդում»,- ասաց Հրանտ Միքայելյանը։

В Армении наблюдается серьезный экономический кризис: уровень жизни падает, реальные доходы не растут, но люди терпят все это – экономист
В Армении наблюдается серьезный экономический кризис, уровень жизни людей падает, реальные доходы не растут, цены растут. В условиях кризиса все это неизбежно, другой вопрос, что необходимо было предпринять действия, чтобы избежать этого кризиса, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am экономист Грант Микаелян, касаясь повышения тарифа на воду с 1 января и подорожания электроэнергии с 1 февраля.
«Мы знаем, что экономический кризис в значительной степени обусловлен политическими причинами – неэффективной борьбой с распространением коронавируса и поражением в войне, которые привели к снижению тенденций роста и очень тяжелой ситуации в Армении. Посему эту проблему нельзя рассматривать только на экономическом уровне», - сказал экономист.
Что касается отношения граждан к повсеместному подорожанию товаров и услуг, то экономист отметил, то, что многими раньше считалось неприемлемым, сейчас не уже так не воспринимается.
«Потому что медиакартина, пропагандистское поле изменились и люди терпят все это. Да, есть недовольство, но на многих наложено табу не выражать недовольство деятельностью этого правительства.
Непонятно, почему люди соглашаются с несправедливостью, потому что являются сторонниками действующего правительства или не хотят признать, что существующая ситуация, или изменение объективной картины не очень повлияло на них», - сказал Грант Микаелян.