«Հրապարակ». Հովհաննես Իգիթյանը դեսպան կնշանակվի եվրոպական երկրներց մեկում
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նիկոլ Փաշինյանն առաջիկայում հերթական թիմակցին՝ իմքայլական նախկին պատգամավոր Հովհաննես Իգիթյանին կնշանակի դեսպան։ ԱԳՆ մեր աղբյուրները խուսափում էին կոնկրետ երկրի անունը նշել, խոսք է գնում Իտալիայի, սկանդինավյան երկրների, անգամ Լիտվայի մասին։ Թեև Լիտվայում ընդամենը 8-9 ամիս առաջ է դեսպան նշանակվել՝ Արմեն Մարտիրոսյանը Հնդկաստանից տեղափոխվել է Լիտվա։ Ինչը նշանակում է, որ հոկտեմբերի 3-4-ին Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Լիտվա այնքան էլ հաջող չի անցել, և դեսպանից դժգոհություններ կան։
Ի տարբերություն նախկին նշանակումների, Իգիթյանն արտաքին դիվանագիտական աշխատանքի որոշ փորձ ունի՝ նա նախորդ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի փոխնախագահն էր։ Մինչդեռ վերջին փուլում նշանակված դեսպանները հիմնականում քաղաքական դեմքեր են, որոնց անգամ քաղաքական անվանելն է մեղք։
Միայն անգլերեն իմանալու համար ԱՄՆ-ում դեսպան նշանակվեց Լիլիթ Մակունցը, նախկին պատգամավոր, ճամբարափոխ Վիկտոր Ենգիբարյանն ընդամենը 2004-ին Գերմանիայում ուսանելու շնորհիվ դարձավ Գերմանիայում ՀՀ դեսպան, նախկին պատգամավոր Սոս Ավետիսյանին էլ Իսպանիա գործուղեցին։ Իսկ մի ժամանակ Փաշինյանը հայտարարում էր, որ կոտրելու է նախկին կարծրատիպերը, հրաժարվելու է արատավոր երևույթներից, երբ դիվանագիտական կրթություն չունեցողները նշանակվում են դեսպանի պաշտոնում»։

«Грапарак»: Ованнес Игитян будет назначен послом в одну из европейских стран
Газета «Грапарак» пишет, что Никол Пашинян вскоре назначит очередного своего соратника, бывшего депутата парламента от фракции «Мой шаг» Ованнеса Игитяна на должность посла.
«Наши источники в МИД, не назвали конкретную страну, однако речь идет об Италии, скандинавских странах и даже Литве. Посол Армении в Литве был назначен всего 8-9 месяцев назад, Армен Мартиросян был переведен из Индии в Литву. Это значит, что официальный визит Никола Пашиняна 3-4 октября в Литву прошел не очень успешно, и работой посла недовольны.
В отличие от предыдущих назначений, у Игитяна есть некоторый опыт дипломатической работы – он занимал должность заместителя председателя постоянной комиссии по внешним связям в парламенте прошлого созыва. Между тем, назначенные в последнее время послы были в основном политическими лицами, которых даже политическими нельзя назвать.
Лилит Макунц была назначена послом в США только из-за знания английского языка, бывший депутат Виктор Енгибарян, сменивший лагерь, благодаря учебе в Германии в 2004 году стал послом Армении в ФРГ, а бывший депутат Сос Аветисян был командирован в Испанию. А ведь Пашинян когда то заявлял, что разрушит прежние стереотипы, откажется от порочных явлений, когда не имеющие дипломатического образования люди назначались послами», - пишет газета.