Կասկած չունեմ, որ Սյունիքի վերաբերյալ պատրաստվում է որոշակի գործընթաց․ Վահե Հակոբյան
«Կասկած չունեմ, որ Սյունիքի վերաբերյալ պատրաստվում է որոշակի գործընթաց․ կալանքի են վերցվում այնպիսի մարդիկ, որոնք լավ համբավ ու հեղինակություն ունեն Սյունիքում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վաե Հակոբյանը։
Նա ընդգծեց՝ հարուցված քրեական գործերը շինծու են,դրա վառ ապացույցներից մեկը, մասնավորապես, Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի գործով դատական նիստի ժամանակ Լուսինե Ավետյանի հայտարարությունն էր, որով նա հրաժարվեց իր նախորդ ցուցմունքից։
«Լուսինե Ավետյանը դատարանում փաստացի ասաց՝ այն ցուցմունքը, որի հիման վրա այսօր կալանավորված է Առուշ Առուշանյանը, ինքը ճնշման տակ է տվել։ Էլ ինչպե՞ս պետք է բացատրել հանրությանը, որ հասկանան՝ սա մեկ մարդու նեղ անձնական վրեժխնդրության և Սյունիքի նկատմամբ ոտնձգությունների հարց է»,- նշեց պատգամավորը:
Վահե Հակոբյանն անդրադարձավ նաև Սոչիում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների հանդիպմանը։
«Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերին 26-ին խուսափեց բանավոր պարտավորությունները վերածել փաստաթղթի, ինչով դրա առաքելությունն իջեցրեց գուցե իր տեղակալի, գուցե՝ ապագայում ստեղծվելիք հանձնաժողովի ղեկավարի վրա, բայց ինչի՞ համար դա արեց ու ինչի՞ դիմաց, որ այդ ժամանակը նրան տվեցին»,- ասաց նա։
Հակոբյանը շեշտեց՝ այսօր գնալ նոր պայմանավորվածությունների՝ այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում ամրագրված իր պարտավորությունը չի կատարել, անտրամաբանական է։
«Ինչպե՞ս կարելի է այսօր գնալ անգամ բանավոր պայմանավորվածությունների, եթե 2020-ի նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում ընդգրկված կետերը դեռ չեն իրականացվել Ադրբեջանի կողմից, գերիները չեն վերադարձվել, զորքերն իրենց տեղում չեն։ Ի դեպ, Փաշինյանն ասաց, զորքերը հետ են քաշվել իր հրամանով, և այդպիսով տվեց ինքնախոստովանական ցուցմունք։ Շուտով այս ամենը լոգիկ տեսք է ունենալու, և բոլորը ենթարկվելու են պատասխանատվության»,- ասաց պատգամավորը։

У меня нет сомнений, что вокруг Сюника готовится определенный процесс – Ваге Акопян
«У меня нет сомнений, что вокруг Сюника готовится определенный процесс, подвергают аресту таких людей, которые пользуются авторитетом и хорошей репутацией в Сюнике», - заявил в беседе с журналистами депутат фракции «Армения» Ваге Акопян.
Он подчеркнул, что возбужденные уголовные дела сфабрикованы, наглядным доказательством чего является заявление Лусине Аветян на судебном заседании по делу мэра Гориса Аруша Арушаняна, отказ от прежних показаний.
«Лусине Аветян фактически сказала в суде, что она под давлением дала показание, на основании которого  Аруш Арушанян сегодня находится под арестом. Как еще объяснить обществу, чтобы поняли, что это узколичная месть одного человека и вопрос посягательств на Сюник», - отметил депутат.
Ваге Акопян обратился также к состоявшейся в Сочи встрече глав Армении, Азербайджана и России.
«Никол Пашинян 26 ноября избежал зафиксировать документально устные договоренности, предоставив тем самым эту миссию своему заместителю, возможно, руководителю комиссии, которая будет сформирована в дальнейшем. Но зачем он это сделал, взамен чего и кто дал ему это время?» - отметил Ваге Акопян.
Акопян отметил, что в условиях, когда Азербайджан не выполнил свои обязательства по  документу от 9 ноября, достижение новых договоренностей нелогично.
«О каких устных договоренностях сегодня можно говорить, если Азербайджан пока не выполнил пункты документа от 9 ноября 2020 года, не вернул пленных, войска не остановились на своих позициях? Кстати, Пашинян сказал, что войска были отведены назад по его приказу, тем самым дав признательное показание. Вскоре все это придет к логическому концу и все будут привлечены к ответственности», - сказал депутат.