Իրավիճակի նեգատիվ փոփոխությունը մարդկանց իրականություն է վերադարձնում. ստերը, մանիպուլյացիաներն արդեն հասնում են մարդկանց գիտակցությանը. Քաղաքագետ
06/12/2021 16:00
Պետք է հստակ արձանագրել, որ ինչպես մարդկանց գիտակցության, այնպես էլ կենցաղի և առօրյա կյանքի մեջ ինչ-որ բաներ են փոխվել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ալեն Ղևոնդյանը՝ անդրադառնալով մի շարք համայնքերում ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքում ՔՊ-ի պարտությանը։
«Մարդկանց գիտակցության մեջ ինչ-որ բաներ փոխվել էին անգամ մինչև հունիսի 20-ի ընտրությունները, սակայն մանիպուլյատիվ տեխնոլոգիաների և տարբեր ընդդիմադիր սեգմենտների վարքը պայմաններ ստեղծեց, որ գործող վարչապետն այնչափ քվեներ ստանա, ինչ որ ստացավ։
Մարդիկ, ընդհանուր առմամբ, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո քաղաքական խոր ապատիայի մեջ են, չեն ուզում շատ ասոցացվել քաղաքական պրոցեսների հետ։ Եվ հենց նաև դա էր պատճառը, որ ինչպես պառլամենտական, այնպես էլ առավել ևս ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ մասնակցությունը բավականին ցածր եղավ, իսկ երեկ կայացած ընտրությունների ժամանակ՝ խիստ ցածր։
Այսինքն՝ եթե դու պարտվում ես անգամ այն համայնքներում, որտեղ մի քանի ամիս առաջ՝ խորհրդարանական ընտրություններին, ունեցել ես գերիշխանություն, դա շատ բանի մասին է խոսում։ Սա նշանակում է, որ իրավիճակ, իհարկե, փոխվել է, իրավիճակը մարդկանց մտքերում որոշակիորեն տրանսֆորմացվել է։
Բայց այստեղ խնդիրը ոչ այնքան նրանում է, որ քաղաքական ուժերն են նպաստել դրան, այլ այն հանգամանքը, որ սույն մարդու ստերը, մանիպուլյացիաները և կեղծիքն արդեն հասնում են մարդկանց գիտակցությանը։ Եթե մարդիկ նախկինում չէին ուզում հավատալ, ապա հիմա հասկանում են, որ իրավիճակը կտրուկ փոխվել է. իրավիճակը փոխվել է բանկերում, խանութներում, ուսումնարաններում։ Իրավիճակի նեգատիվ փոփոխությունը մարդկանց, բնականաբար, իրականություն է վերադարձնում», - նշեց Ալեն Ղևոնդյանը։
Քաղաքագետը նաև ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ թեև շատ համայնքներում իշխանությունը պարտվել է, և ստեղծված տեղական դաշինքները որոշակի հաջողություններ են գրանցել, հիմնական հարցադրումն այն է, թե արդյոք այդ դաշինքներն իշխանության՝ ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցելու ռազմավարության մաս չեն կազմում։
«Այսինքն՝ իշխանությունը հասկացել է, որ ռեյտինգային անկումը մեծ է, և պետք է տեղերում աշխատել ինչ-որ շրջանակների հետ, որոնք համեմատաբար բարձր լեգիտիմություն ունեն։ Վերջիններս, ներկայանալով անկախ, մտել են պայքարի մեջ և տարել ինչ-որ քվեներ՝ այն, ինչ ՔՊ-ն անհատապես չէր կարող անել։
Երբ ընդդիմությունն այս հանգամանքը հաշվի չի առնում՝ ոգևորվելով իշխանության պարտությունից, պետք է իրավիճակն ավելի սթափ գնահատի՝ ճիշտ իրականության մեջ սեփական ռազմավարություն մշակելու համար», - նշեց Ալեն Ղևոնդյանը։

Негативное изменение ситуации вернуло людей в реальность, ложь и манипуляции уже доходят до их сознания – Ален Гевондян
06/12/2021 19:45
Нужно четко констатировать, что как в сознании людей, так и в быту и повседневной жизни произошли какие-то изменения, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Ален Гевондян, касаясь поражения партии «Гражданский договор» на выборах в органы местного самоуправления.
«В сознании людей что-то изменилось даже до выборов 20 июня, однако манипулятивные технологии и поведение различных сегментов оппозиции создали условия, чтобы действующая власть получила столько голосов, сколько получила.
После 9 ноября 2020 года люди в большинстве находятся в глубокой апатии, не хотят ассоциироваться с политическими процессами. И именно это стало причиной того, что как на парламентских, так и на выборах в органы местного самоуправления явка избирателей была довольно низкой, а на вчерашних выборах – крайне низкой.
То есть, если ты проигрываешь даже в тех общинах, где несколько месяцев назад набрал большинство голосов на парламентских выборах, то это говорит о многом. Это значит, что ситуация, конечно, изменилась, в сознании людей ситуация некоторым образом трансформировалась.
Но проблема здесь не столько в том, что этому способствовали политические силы, а в том обстоятельстве, что обман этого человека, манипуляции и ложь уже доходят до сознания людей. Если раньше люди не хотели верить, то сейчас понимают, что ситуация резко изменилась. Ситуация изменилась во дворах, магазинах, училищах. Негативное изменение ситуации, естественно, возвращает людей в реальность», - отметил Ален Симонян.
Политолог также обратил внимание на то обстоятельство, что хотя власти проиграли во многих общинах, и сформированные местных блоки зафиксировали определенные успехи, однако основной вопрос состоит в том, не являются ли эти блоки частью стратегии участия властей в выборах местного самоуправления.
«То есть, власти поняли, что есть большой спад рейтинга и на местах нужно работать с какими-то кругами, которые имеют относительно высокую легитимность. А последние , выступив в качестве независимых сил, вступили в борьбу и набрали какое-то голоса, чего партия «Гражданский договор» не могла сделать.
Воодушевившись поражением властей, оппозиция не учитывает это обстоятельство, но нужно оценивать ситуацию более трезво, чтобы сформировать собственную стратегию в объективной реальности», - отметил Ален Гевондян.