Ալեն Սիմոնյանի համար հայրենիքը, զոհերը, գերիները և նրանց տառապանքները զրո արժեք ունեն, որովհետև հայրենիքի կորստից հետո նա հունական կղզներում կյանքն էր վայելում. Ավետիք Իշխանյան
Կուսակցություն կոչված «Քաղաքացիական պայմանագրի» անդամներից որևէ մեկն, իմ համոզմամբ, ինքնուրույն կարծիք չունի։ Նրանք, այս կամ այն ձևով, արտահայտում են վարչապետ կոչեցյալի կարծիքը։ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի՝ գերիների մասին խոսքերը պետք է դիտարկել այս համատեքստում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը։
«Եթե հիշենք, նա Ազգային ժողովում մի առիթով ՄԻՊ-ի գործունեությունը կասկածի տակ դնող մեկ այլ արտահայտություն ևս արել էր, և դա որևէ հետևանք չէր ունեցել, ավելին՝ խրախուսվել էր նրանց հոգևոր առաջնորդ վարչապետի կողմից։ Որովհետև, եթե Ալեն Սիմոնյանը դույզն-ինչ կասկածեր, որ գերիների մասին իր խոսքերը կարող են հետևանքներ ունենալ, նա ընդհանրապես նույնիսկ անձնական խոսակցության ժամանակ նման արտահայտություններ չէր անի», - ասաց իրավապաշտպանը։
Ավետիք Իշխանյանը շեշտեց՝ Ալեն Սիմոնյանի՝ գերիների մասին աղմկահարույց հայտարարությունները կարելի է մի քանի հարթության մեջ դիտարկել՝ առաջին, որ դրանք հակապետական մտածողության արգասիք են, երկրորդ՝ հակամարդկային են և երրորդ՝ այդ հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ տվյալ անձը բացարձակապես զուրկ է խղճի, գթասրտության որևէ զգացմունքից, ինչպես նաև պետական մտածողությունից։
«Ի դեպ, ասեմ՝ դրա ապացույցն է նաև, երբ նա պատերազմում կրած պարտությունից, հայրենիքի կորստից հետո հունական կղզներում կյանքն էր վայելում։ Այսինքն՝ Ալեն Սիմոնյանի համար հայրենիքը, զոհերը, գերիները և նրանց տառապանքները զրո արժեք ունեն, ինչպեսև իր բոլոր կուսակիցների համար», - նշեց Ավետիք Իշխանյանը։

Для Алена Симоняна родина, погибшие, пленные и их страдания ничего не значат – Аветик Ишханян
Ни у кого из членов так называемой партии «Гражданский договор» нет самостоятельного мнения. Все они в той или иной форме выражают мнение премьер-министра. Высказывания спикера парламента Алена Симоняна нужно рассматривать именно в этом контексте, заявил корреспонденту Aysor.am правозащитник Аветик Ишханян.
«Если помните, он озвучил по какому-то поводу в парламенте заявление, которое ставило  под сомнение деятельность Защитника прав человека. Это не имело никакого последствия, более того, поощрялось их духовным лидером – премьер-министром. Если бы у Алена Симоняна были хоть какие-то сомнения, что его слова о пленных могут иметь последствия, он даже в личной беседе не сделал бы таких заявлений», - сказал правозащитник.
Аветик Ишханян отметил, что скандальные заявления Алена Симоняна о пленных можно рассматривать в нескольких плоскостях. Во-первых, это плод антигосударственного мышления, во-вторых, это антигуманно, и в-третьих, эти заявления демонстрируют, что этот человек лишен совести, чувства милосердия, а также государственного мышления.
«Кстати, скажу, что доказательством этого является также то, что он после поражения в войне, потери родины, он наслаждался жизнью на греческих островах. То есть, для Алена Симоняна родина, погибшие, пленные и их страдания ничего не значат, как и для его соратников по партии», - отметил Аветик Ишханян.