Գերի ընկնելը լավ բան չէ. դա չի օգնում, որ մեր սահմանները պաշտպանված լինեն. Ռուբեն Ռուբինյան
Ինչո՞ւմ է կայանում գերիների հարցի նրբությունը․ մի կողմից մենք չեն ուզում, որպեսզի մեր որևէ քաղաքացի գերության մեջ լինի կամ վերադարձած գերին իրեն նսեմացած զգա, մյուս կողմից շատ կարևոր է, որպեսզի մեր հանրությունն ընդհանրապես հասկանա, իմանա, նաև զինծառայողները իմանան, որ գերի ընկնելը լավ բան չէ։ Հուսով եմ՝ հասկանում եք՝ ինչու լավ բան չէ, որովհետև դա չի օգնում, որ մեր սահմանները պաշտպանված լինեն։ Սա է ամբողջ պատմությունը, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Նա նշեց, որ գերիների վերաբերյալ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարության վերաբերյալ քննարկում չեն անցկացրել։
«Հրապարակված տեսանյութը Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությունը չէ այն իմաստով, որ Ալեն Սիմոնյանը ոչ մի տեղ չի կանգնել ու ասել՝ ես հիմա հայտարարություն եմ անում։ Դա թաքնված տեսանկարահանում է մասնավոր զրույցից։ Ես իմ ու մեր տեսակետն արդեն հայտնեցի՝ գերիների թեման նուրբ թեմա է, գերներին ո՛չ պետք է հերոսացնել, ո՛չ նսեմացնել», - ասաց Ռուբինյանը։
Անդրադառնալով ԱԺ-ի մուտքի մոտ բողոքի ակցիա անցկացնող գերեվարված ու անհետ կորած զինծառայողների ծնողների հետ հանդիպման հնարավորությանը՝ Ռուբինյանն ասաց, որ մինչ այս բազմաթիվ հանդիպումներ արդեն եղել են, նաև ամենաբարձր մակարդակով, նոր հանդիպում անցկացնելու ընդդիմության միջնորդության կարիք իրենք չունեն։
«Ընդդիմության միջնորդությունն այդ հարցում պետք չէ։ Եթե կարիք լինի, որ տարբեր պաշտոնյաներ հանդիպեն, կհանդիպեն», - ասաց նա։

Попадать в плен нехорошо, это не способствует защите наших границ – Рубен Рубинян
Деликатность вопроса пленных в том, что с одной стороны, мы не хотим, чтобы кто-то из наших граждан оказался в плену или после возвращения из плена чувствовал себя униженным, а с другой стороны очень важно, чтобы наше общество, а также военнослужащие поняли, что попадать в плен нехорошо. Надеюсь, вы понимаете, почему это нехорошо, потому что это способствует защите наших границ, заявил сегодня журналистам вице-спикер парламента Рубен Рубинян.
Он отметил, что обсуждение в связи с заявлением спикера парламента Алена Симоняна о пленных не проводилось.
«Опубликованный видеоматериал не является заявлением Алена Симоняна в том смысле, что Ален Симонян не вставал и не говорил: сейчас я выступлю с заявлением. Это скрытая съемка частной беседы. Я уже выразил мою и нашу точку зрения – вопрос пленных это деликатная тема, пленных не нужно ни героизировать, ни унижать», - сказал Ркубинян.
Касаясь возможности встречи с проводящими акцию протеста у здания парламента родителями пленных и без вести пропавших, Рубен Рубинян отметил, что с ними и до этого проводились многочисленные встречи, в том числе на самом высоком уровне, посему необходимости в посредничестве оппозиции для проведения новой встречи нет.
«Посредничество оппозиции в этом вопросе не нужно. Если будет необходимость, чтобы должностные лица встретились, они встретятся», - сказал он.