Ալեն Սիմոնյանը գերիների հարազատների հետ հանդիպման մանրամասները ներկայացրել է Կարմիր Խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարին
09/12/2021 15:15
Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Կարմիր Խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Ջագան Չապագայի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ֆեդերացիայի դերը Կարմիր Խաչի և Կարմիր մահիկի ազգային ընկերությունների կարողությունների զարգացման և բնական աղետների դիմակայման գործում:
Ալեն Սիմոնյանը նշել  է, որ պատվիրակությունը շատ բարդ ժամանակաշրջանում է եկել Հայաստան, երբ դեռ կրում ենք Թուրքիայի ու վարձկանների օգնությամբ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի հետևանքները և բազում չլուծված հարցեր կան:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են 44-օրյա պատերազմի բերած հումանիտար խնդիրներին` դրանց կարգավորման առումով կարևորելով Ֆեդերացիայի մանդատը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հյուրերին տեղեկացրել է գերեվարվածների և անհետ կորածների ծնողների հետ երեկվա հանդիպման մասին: Ալեն Սիմոնյանը նշել է ռազմագերիների ու պատանդառվածների հայրենադարձման հարցում Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի առաջնային դերակատարությունը: Այս համատեքստում նա շեշտել է համապատասխան հարթակներում հայ ռազմագերիներին հայրենիք վերադարձնելու հարցի առաջնայնությունը:
Կարմիր Խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը պատրաստակամություն է հայտնել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին փոխանցել ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքը:
Հանդիպմանը զրույց է ծավալվել տեղահանվածների խնդիրների, համավարակի արդյունքում ստեղծված իրավիճակի, կարիքների գնահատման և լուծումների շուրջ:

Ален Смонян обсудил с делегацией Международной федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца гуманитарные проблемы
09/12/2021 16:18
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 9 декабря принял делегацию во главе с Генеральным секретарем Международной федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца (МФОКККП) Джаганом Чапаганом, сообщает пресс-служба парламента.
Приветствуя гостей, спикер парламента высоко оценил роль МФО в развитии потенциала национальных обществ Красного Креста и Красного Полумесяца и в противодействии стихийным бедствиям.
Ален Симонян отметил, что делегация прибыла в Армению в очень сложное время, когда мы все еще страдаем от последствий 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном при содействии Турции и ее наемников, и есть множество нерешенных вопросов.
Собеседники коснулись гуманитарных проблем, связанных с 44-дневной войной, подчеркнув важность мандата Федерации с точки зрения их урегулирования.
Спикер парламента проинформировал гостей о вчерашней встрече с родителями пленных и пропавших без вести. Он отметил первостепенную роль Международного комитета Красного Креста в репатриации военнопленных и заложников. В этом контексте спикер парламента подчеркнул приоритетность вопроса возвращения армянских военнопленных на соответствующих площадках.
Генеральный секретарь МФОКККП выразил готовность передать слова председателя НС Международному комитету Красного Креста.
В ходе встречи затронуты проблемы перемещенных лиц, сложившаяся вследствие пандемии ситуация, оценки потребностей и решений.