Օրակարգում 3 հարց կա, որոնք կկանխորոշեն Հայաստանի և Արցախի ճակատագիրը, ես պատրաստ եմ բոլորի հետ քննարկել դրանք. Սամվել Բաբայան
09/12/2021 11:59
Արցախի ազգային անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանը հաղորդագրություն է տարածել, որում, մասնավորապես, նշված է.
«Հայկական պետականության և հայ ժողովրդի հետագա գոյությունն այսօր կախված է երեք խնդիրներից, կախված է այս երեք հարցերում մեր և ձեր ընտրությունից և մեր ընտրությունը պաշտպանելու պատրաստակամությունից։
Այսօր իրական օրակարգում 3 հարց կա, որոնք իսկապես կկանխորոշեն Հայաստանի և Արցախի ճակատագիրը.
1. ՄԱԿ-ի միջազգային մանդատի հաստատումը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում:
Մինչև ԼՂՀ միջազգային ճանաչումը, որպես անկախ հանրապետություն, ԼՂՀ-ն պետք է լինի մանդատային տարածք՝ ՄԱԿ-ի մանդատով խաղաղապահ ուժերի ներկայությամբ, նրանց հստակ ամրագրված լիազորություններով, պարտավորություններով և վերահսկողության մեխանիզմներով (ներառյալ հակամարտության սրում հրահրող կողմի պատասխանատվության ենթարկելը):
2. Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը:
Այս գործընթացը պետք է տեղի ունենա ոչ թե «միջանցքային» ձևաչափով՝ արտատարածքային օգտագործման իրավունքով, ինչպես դա պահանջում է Ադրբեջանը, այլ բացառապես «ճանապարհային» ձևաչափով։ Մեր տարածքով մենք բացում ենք «ճանապարհներ»՝ բեռների և ուղևորների տարանցիկ փոխադրման նկատմամբ, հայկական կողմի բացարձակ վերահսկողությամբ:
3. Հայաստանի պետական սահմանների սահմանագծում և սահմանազատում Ադրբեջանի հետ։
Այս գործընթացը պետք է իրականացվի բացառապես 1920-ական թվականների քարտեզներով` միջազգային իրավական հիմունքներով։
Ամեն անգամ, գիտակցելով պահի լրջությունն ու ճակատագրական լինելը, ես դիմել եմ և՛ իմ ժողովրդին, և՛ Հայաստանի առաջին դեմքերին՝ կեղծ օրակարգերից հրաժարվելու պահանջով: Առաջարկել եմ միավորվել իրական սպառնալիքների դեմ և ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ բանակը հզորացնելու, մեր հայրենիքն ու սահմանները պաշտպանելու համար։ Բայց ամեն անգամ ես բախվել եմ իշխանությունների խլությանն ու իմ ժողովրդի անհիմն անհոգությանը։ Ժամանակ անց, այդ թվում՝ 44-օրյա պատերազմից հետո, շատերը վերջապես հասկացան, որ ես թմբկահարում էի սահմանների անպաշտպան լինելու և բանակի անպատրաստ լինելու մասին՝ ոչ թե անձնական շահերից ելնելով՝ պաշտոններ կորզելու նպատակով, այլ մեր որդիներին պաշտպանելու և նրանց հերթական պատերազմի մսաղացից հեռու պահելու համար։
Ավելի քան քսան տարի ես խոսել եմ Արցախի մանդատային կառավարման և խաղաղապահ ուժերի ներկայության անհրաժեշտության մասին, որոնք իրենց իսկ ներկայությամբ, թույլ չէին տա Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից ռազմական ագրեսիա։
Մեկ անգամ չէ, որ ստիպված էի բացատրել, որ Ադրբեջանը, տասնյակ միլիարդավոր դոլարների սպառազինություն և մարտական տեխնիկա գնելով, պատրաստվում է լուրջ պատերազմի, և մենք միայն 2 ելք ունենք, կամ նույնպես զինվել, որպեսզի համարժեք պատասխան տանք ագրեսիայի դեպքում, կամ եթե չենք ամրապնդում բանակը, ապա գոնե հրավիրենք միջազգային խաղաղապահ առաքելություններ, որոնք ի զորու են պաշտպանել Արցախը պատերազմից։
Ոչ ոք այն ժամանակ չցանկացավ խորամուխ լինել այս ամենի մեջ, ինչ ես ասում եմ․ ավելին՝ ինձ մեղադրում էին գրեթե դավաճանության մեջ։ Իսկ 44-օրյա պատերազմից հետո, երբ յուրաքանչյուրն իր մաշկի վրա զգաց իմ խոսքերի ճշմարտացիությունը, վերջապես բոլորին հասկանալի դարձավ մանդատային ներկայության էությունը և բոլորն արդեն ընդունում են, որ ես ճիշտ էի։
Ցավալիորեն այսօր նույն բանն է տեղի ունենում։ Իմ հարցազրույցներից մեջբերումներ են անում, իմ հարցազրույցներից հատվածներ են ակտիվորեն տարածում, ընդ որում՝ հաճախ դա անում են անհասկանալի ծագման կասկածելի ռեսուրսները, ինձ մեկնաբանում են տարատեսակ "փորձագետները"՝ փորձելով միաբերան բացահայտել իմ հայտարարությունների շարժառիթները, բայց բուն էությունը անտեսվում է։
Նույնիսկ լրագրողները, ովքեր գործունեության բերումով պարտավոր են խորամուխ լինել հիմնարար հարցերի ու առաջարկվող լուծումների մեջ, ծառերի ետևում անտառներ չեն տեսնում, հորինված սենսացիաների հետևից ընկնելով կորցնում են գլխավորը․ ես չեմ ուզում ո՛չ պաշտոններ, ո՛չ կոչումներ, չեմ ընկնում էժանագին փառքի կամ վարկանիշի հետևից, ինձ այդ ամենը վաղուց պետք չէ։ Միակ բանը, ինչին ձգտել եմ և որի համար միշտ պայքարել եմ՝ իմ հայրենիքի և իմ ժողովրդի հզորացումն է։
Ուստի այսօր, հերթական անգամ, բոլորիս համար վճռորոշ այս պահին դիմում եմ բոլոր հայերին՝ իշխանավորներին, կուսակցություններին, քաղաքական ուժերին, լրագրողներին և հասարակ ժողովրդին։
Սիրելի՛ եղբայրներ և քույրեր, վերջապես հրաժարվեք մտացածին օրակարգերից և միավորվեք իրական խնդիրների շուրջ՝ ընդդեմ համընդհանուր սպառնալիքների։ Այսօր, իրապես, վերը նշված երեք հարցերից է կախված համայն հայության ճակատագիրը։ Եկեք հրաժարվենք քաղաքական մանր տարաձայնություններից ու ժողովրդին արհեստականորեն տարանջատող ամբիցիաներից և միավորվենք արտաքին թշնամու դեմ՝ ով ի տարբերություն մեզ, զգալիորեն հզորացել է և՛ տնտետասական, և՛ դիվանագիտական, և՛ ռազմական ոլորտներում։ Եկե՛ք միաբանվենք որպես միասնական ուժ, ստեղծենք փոխգործակցության հարթակ՝ արդի մարտահրավերները և լուծումները քննարկելու համար, և լսենք միմյանց՝ առանց սևերի ու սպիտակների բաժանվելու, առանց պիտակների ու նախապաշարմունքների։
Հենց այդ մասին եմ խոսել իմ վերջին հարցազրույցներում։ Հենց այդ որոշումներն են, որոնք փորձում էի տեղ հասցնել, որպեսզի բոլորը հասկանան, որ ադրբեջանա-թուրքական տանդեմը մեզ փակուղի չի մտցրել, հայկական կողմի համար շահավետ լուծումներ կան, և այն ամենը, ինչը հիմա պետք է՝ միավորվել ու պնդել մերը։ Իշխանությունը պետք է լսի մեր ռացիոնալ առաջարկները և հաշվի առնի դրանք։
Մենք այլևս սխալվելու իրավունք չունենք։ Եվ այն արդարացումները, որ մենք չենք սխալ գործողները, որ ոչինչ չենք կարող փոխել, որ մեզանից ոչինչ կախված չէ, այլևս չի աշխատի։ Մենք բոլորս միասին պատասխանատու ենք այս երեք հարցերի հանգուցալուծման համար։ Մենք բոլորս միասին պատասխանատու ենք Հայաստանի և Արցախի ներկայի ու ապագայի համար։
Եվ ժամանակն է, որ խոսքերը գործողություններ դառնան․
Ես պատրաստ եմ բոլորի հետ քննարկել մեր առաջարկներն ու լուծումները նշված երեք հարցերի շուրջ՝ մանրամասն հիմնավորումներով։ Պատրաստ եմ նաև լսել բոլոր առաջարկները, մասնակցել ցանկացած ձևաչափի հանդիպումներին ու քննարկումներին, և կոչ եմ անում յուրաքանչյուրիս պատասխանատվություն ստանձնել մեր հայրենիքի ճակատագրի համար ու հայ ժողովրդի պատմության նոր էջ սկսել՝ այս երեք հարցերի շուրջ հաղթանակով»։

Самвел Бабаян: Дальнейшее существование армянской государственности и армянского народа зависит от трех вопросов
Дальнейшее существование армянской государственности и армянского народа сегодня зависит от трех вопросов, зависит от нашего с вами выбора по этим трем вопросам и нашей готовности защитить свой выбор, говорится в заявлении первого министра обороны Арцаха, основателя и председателя партий «Азатакан» в Армении и «Миаснакан Айреник» в Арцахе Самвела Бабаяна.
Представляем полный текст заявления:
На реальной повестке сегодня 3 вопроса, которые действительно предопределят судьбу Армении и Арцаха:
1. Установление международного мандата ООН над территорией Нагорного Карабаха.
До международного признания в качестве независимой республики, НКР должен быть мандатной территорией, с присутствием миротворческих сил по мандату ООН, с четко прописанными их полномочиями, обязательствами и механизмами контроля (включая привлечение к ответственности стороны, провоцирующего обострение конфликта);
2. Разблокировка транспортных коммуникаций между Арменией и Азербайджаном.
Данный процесс должен состояться не в «коридорном» формате, с правом экстерриториальности, как того требует Азербайджан, а исключительно в «дорожном» формате. Через наши территории мы открываем «дороги», с абсолютным контролем армянской стороны над транзитом грузов и пассажиров;
3. Делимитация и демаркация государственных границ Армении с Азербайджаном.
Данный процесс должен быть проведен исключительно по картам 1920-ых годов, на международно-правовых основаниях.
Каждый раз, осознавая критичность и судьбоносность момента я обращался и к своему народу, и к первым лицам Армении, с требованием отказаться от ложных повесток, объединиться против реальных угроз и предпринять все меры, для усиления армии, защиты нашей Родины и наших границ.
Но каждый раз я сталкивался с глухотой властей и безосновательной беспечностью своего народа. Спустя время, в том числе после 44-х дневной войны, многие, наконец, поняли, что я бил в набат о незащищенности границ и неготовности армии не из-за личных интересов, не чтобы выторговать себе должности, а для того, чтобы защитить наших сыновей и уберечь их от мясорубки очередной войны.
Более двадцати лет я говорил о необходимости мандатного управления Арцаха и присутствия миротворческих сил, которые одним своим присутствием не допустили бы военной агрессии Азербайджана и Турции.
Мне не раз приходилось разъяснять, что Азербайджан, закупая на десятки миллиардов долларов новейшие виды вооружения и боевой техники, готовится к серьезной войне, и у нас только 2 выхода – либо тоже вооружаться, чтобы дать соразмерный ответ на случай агрессии, либо если не укрепляем армию, то хотя бы пригласить международные миротворческие миссии, способные защитить Арцах от войны.
Никто тогда не захотел вникнуть в то, что я говорю, более того, меня обвиняли чуть ли не в предательстве. А после 44-х дневной войны, когда каждый на собственной шкуре прочувствовал истину моих слов и до всех, наконец, дошла суть мандатного присутствия, все уже признают, что я был прав.
Но беда в том, что сегодня происходит то же самое. Мои интервью растаскивают на цитаты, вырезки из моих интервью активно распространяют, причем зачастую это делают сомнительные ресурсы непонятного происхождения, меня комментируют всевозможные «эксперты», в один голос пытаясь определить мотивы моих заявлений, но сути услышать никто не хочет. Даже журналисты, кто по роду деятельности обязан вникнуть в суть основополагающих вопросов и предлагаемых решений - за деревьями не видят леса, в погоне за выдуманными сенсациями упускают главное, а именно то, что я не хочу ни должностей, ни званий, не гоняюсь за дешевой славой или рейтингом, мне все это давно не нужно. Единственное к чему я стремился и за что боролся всегда – это усиление моей Родины и моего народа.
Поэтому сегодня, в очередной раз, в критический для всех нас момент я обращаюсь ко всем армянам – к власть имущим, ко всем партиям, ко всем политическим силам, к журналистам и к простому народу.
Дорогие братья и сестры, откажитесь наконец от надуманных повесток и объединитесь вокруг реальных задач, против общих угроз.
Сегодня, действительно от вышеуказанных трех вопросов зависит судьба всего армянства. Давайте откажемся от мелких политических разногласий и амбиций, искусственно разобщающих народ, и объединимся перед внешним врагом, который в отличие от нас ощутимо нарастил свои мускулы и в экономической, и в дипломатической, и в военной сферах. Давайте объединимся в единую силу, создадим платформу для взаимодействия, для обсуждения актуальных вызовов и решений, и услышим друг друга без разделения на черных и белых, без ярлыков и предубеждений.
Именно об этом я говорил в своих последних интервью. Именно эти решения я пытался донести, чтобы все понимали, что азербайджано-турецкий тандем нас не загнал в тупик, решения, выгодные для армянской стороны – есть, и все что сейчас нужно – это объединиться и настоять на своем. Власть должна услышать наши рациональные предложения и обязана к ним прислушиваться.
У нас больше нет права на ошибку. И оправдания, что ошибку совершаем не мы, что мы ничего не можем менять, что ничего от нас не зависит – больше не сработают. Мы все вместе ответственны за исход по этим трем вопросам. Мы все вместе ответственны сегодня за настоящее и будущее Армении и Арцаха. И пора от слов перейти к действию.
Я готов со всеми обсудить наши предложения и решения по всем трем вопросам, с подробной аргументацией. Готов также ко всем предложениям, к встречам и обсуждениям в любом формате, и призываю каждого взять на себя ответственность за свою судьбу и судьбу нашей родины и начать новую страницу в истории армянского народа с победы по этим трем вопросам.