Ողջունում ենք Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը․ Արցախի ՄԻՊ
09/12/2021 17:48
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը ողջունել է Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշումը։
«Ողջունում ենք Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշումը, որը, ի թիվս այլի, հաստատում է, որ ազգությամբ հայերի նկատմամբ ռասսայական ատելությունն ու խտրականությունը հրահրվում և խթանվում են Ադրբեջանի պաշտոնյաների և պետական հաստատությունների կողմից։ Դատարանի որոշումը ապացուցում է Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ ռասսայական ատելության և խտրականության պետական քաղաքականության գոյությունը։
Մենք բազմիցս նշել ենք, որ հայերի դեմ Ադրբեջանի հարձակումները, ներառյալ խոշտանգումները, սպանությունները և անմարդկային վերաբերմունքը, իրականացվում են համաձայն կամ ի խթանումն հայերի հիմնարար իրավունքների համակարգային և լայնածավալ ոտնահարման ադրբեջանական պետական քաղաքականության։ Անցած տասնամյակների ընթացքում Ադրբեջանը ոչ միայն միտումնավոր կերպով չի ձեռնարկել գործողություններ հայերի դեմ հանցագործություններ կատարած անձանց պատժելու ուղղությամբ, ինչն ինքնին նշանակում է խրախուսել նման հանցագործությունները, այլև բացահայտ և միտումնավոր քաջալերել է հայերի դեմ ուղղված ցանկացած հանցավոր գործողություն:
Ազգային կամ էթնիկ ծագմամբ հայերի նկատմամբ իրականացված հանցագործությունների լայնածավալ և համակարգային բնույթը, ներառյալ Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների դեմ կոպտագույն ոտնձգությունները, ինչպես նաև նման պետական քաղաքականության առկայությունը Ադրբեջանի խտրական գործողությունները որակում են որպես մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ»,- գրել է Արցախի ՄԻՊ-ը՝ ֆեյսբուքյան իր էջում։

Приветствуем решение Международного суда о применении срочных мер против Азербайджана – омбудсмен Арцаха
09/12/2021 18:35
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян приветствует решение Международного суда ООН о применении срочных мер против Азербайджана
«Приветствуем указание временных мер Международного Суда против Азербайджана, которые, среди прочего, подтверждают, что разжигание и поощрение расовой ненависти и дискриминации в отношении лиц армянского национального или этнического происхождения продвигаются официальными лицами и государственными учреждениями Азербайджана. Постановление суда доказывает наличие в Азербайджане государственной политики расовой ненависти и дискриминации в отношении армян.
Мы неоднократно отмечали, что нападения Азербайджана на армян, включая пытки, убийства и бесчеловечное обращение, совершаются в соответствии с проводимой Азербайджаном государственной политикой систематических и широкомасштабных нарушений фундаментальных прав армян или с целью ее продвижения. В течение последних десятилетий Азербайджан не только сознательно не принимал мер против лиц, совершивших преступления в отношении армян, что равносильно одобрению таких преступлений, но также открыто и сознательно поощрял любые противоправные действия, направленные против армян.
Масштабность и систематичность преступлений, совершаемых против лиц армянского национального или этнического происхождения, включая серьезные лишения основополагающих прав жителей Арцаха, а также наличие подобной государственной политики приравнивают дискриминационные действия Азербайджана к преступлениям против человечности», - написал омбудсмен Арацха на своей странице в Facebook.