«3+3» ձևաչափն արդեն իսկ խնդիրներ է ստեղծել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ձևաչափում տարվող բանակցությունների համար․ Աբրահամյան
09/12/2021 13:53
«Նիկոլ Փաշինյանի ստացած «ազդակները» հանրության համար չեն կարող հիմք լինել, որովհետև այս ընթացքում Փաշինյանը տարբեր գործընթացների կամ հանդիպումների հետ կապված՝ հայտնել է «դրական ազդակների» մասին, բայց դրանից հետո իրավիճակը կամ լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների է վերածվել, կամ սահմանի որևէ ուղղությամբ լոկալ մարտերի», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով Փաշինյանի հայտարարությանը, թե Ռուսաստանից ստացված դրական ազդակների հիմքով՝ «3+3» ձևաչափի շրջանակում չեն քննարկվելու հարցեր, որոնք ներառված են այլ ձևաչափում, օրինակ՝ ԵԱՀԿ ՄԽ-ում։
Ըստ պատգամավորի՝ «3+3» ձևաչափն արդեն իսկ խնդիրներ է ստեղծել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ձևաչափում տարվող բանակցությունների համար, ինչի վկայություններից է Ստոկհոլմում ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների, ինչպես նաև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների մասնակցությամբ հանդիպումների չեղարկումը՝ Ադրբեջանի կողմից։
«Սրան գումարվում են նաև Ադրբեջանի այն հայտարարությունները, որ Արցախի հարց այլևս գոյություն չունի։ Այս պարագայում առաջին խնդիրը, որը պետք է հասկանալ «3+3» ձևաչափի շրջանակներում, թե առհասարակ հարցերի ինչ շրջանակ է քննարկվելու։ Արցախին վերաբերող հարցերից բացի, մեզ համար դեռևս պարզ չէ նաև, թե ինչ այլ թեմաներ են քննարկվելու, ինչ է առաջ քաշվելու, որոշումներն ինչ ֆորմատով են ընդունվելու․ դրանք լինելու են կոնսենսուսայի՞ն, թե՞ մեծամասնության միջոցով։ Այսինքն, կան մեծ թվով հարցեր, որոնք որևէ կերպ հստակեցված չեն, հրապարակային չեն», - ասաց պատգամավորը։
Աբրահամյանի խոսքով՝ եթե Հայաստանը մտնում է այդ ձևաչափի մեջ, ապա առաջին հերթին հենց ինքը պետք է հստակեցումներ անի, թե ինչ է իրենից իրականում ներկայացնում կամ ներկայացնելու «3+3»-ը և ինչ տրամաբանության ներքո է Հայաստանը մտնում այդ խաղի մեջ։
«Չի բացառվում, որ սա կարող է ընդհանուր իրավիճակի լարման ևս մեկ դետալ դառնալ», - ասաց Աբրահամյանը՝ վերահաստատելով իր կարծիքը, որ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը հիմք չէ, որ գործընթացները գնում են կառուցողական հունով կամ տեղավորվում են Հայաստանի Հանրապետության շահերի շրջանակում։

Формат «3+3» уже создал проблемы для проходящих в формате сопредседательства МГ ОБСЕ переговоров – Тигран Абрамян
09/12/2021 14:50
«Полученные Николом Пашиняном «сигналы» не могут быть основанием для общества, поскольку Никол Пашинян за это время сообщал о «положительных сигналах» в связи с разными процессами и встречами, однако после этого ситуация переходила либо в широкомасштабные военные действия, либо в локальные бои на каком-то участке границы», - заявил в беседе с журналистами депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян, касаясь заявления Пашиняна о положительных сигналах из РФ, согласно которым в формате «3+3» не будут обсуждаться вопросы, которые уже обсуждаются в других форматах, например Минской группы ОБСЕ.
По словам депутата, формат «3+3» уже создал проблемы для проходящих в формате сопредседательства МГ ОБСЕ переговоров, свидетельством чего является отмена со стороны Азербайджана встречи глав МИД Армении и Азербайджане в Стокгольме, а также встреч с участием сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«К этому прибавляются также заявления Азербайджана, что вопрос Арцаха больше не существует. В этих условиях первоочередным вопросом, который нужно понять,  какой круг вопросов вообще будет обсуждаться в рамках формата «3+3»? Кроме вопросов, которые касаются Арцаха, для нас пока неясно, какие другие темы будут обсуждаться, что будет продвигаться, в каком формате будут приниматься решения? Будут ли решения приниматься путем консенсуса или большинством голосов. То есть, есть множество вопросов, которые не уточнены, не публичны», - сказал депутат.
По словам Абрамяна, если Армения решила участвовать в этом формате, то в первую очередь сама должна уточнить, что представляет или будет представлять собой формат «3+3» и по какой логике Армения вступает в эту игру.
«Не исключается, что это может стать еще одной деталью эскалации общей обстановки», - сказал Тигран Абрамян, снова подтвердив свою позицию, что заявление Никола Пашиняна не является основанием, что процессы проходят в конструктивном русле или в интересах Республики Армения.