Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Միշելին` 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված խնդիրների լուծման ուղղությամբ ներդրվող հետևողական ջանքերի համար
14/12/2021 19:57
Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առանձնազրույց է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ։
ՀՀ վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Շառլ Միշելին` 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված խնդիրների լուծման ուղղությամբ ներդրվող հետևողական ջանքերի համար:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են այսօր նախատեսված Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպմանը և կարևորել երկխոսության շարունակությունն ու ամրապնդումը: Կողմերն արդյունավետ բանակցությունների հույս են հայտնել, ինչը կնպաստի կայունությանն ու խնդիրների համապարփակ կարգավորմանը:
Նիկոլ Փաշինյանն ու Շառլ Միշելն անդրադարձել են նաև դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում կայանալիք Արևելյան Գործընկերության վեցերորդ գագաթնաժողովի օրակարգին ու քննարկվող հարցերին: Կողմերը կարևորել են Արևելյան Գործընկերության շրջանակում Հայաստան-ԵՄ փոխգործակցության զարգացումն ու ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը` ի նպաստ մեր երկրում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների կյանքի կոչման ու ժողովրդավարության ամրապնդման:
Երկուստեք ընդգծվել է վերջին երեք տարիների ընթացքում Հայաստանում մեկնարկած բարեփոխումների ու այդ ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քայլերի կարևորությունը: Այս առումով, Եվրոպական խորհրդի նախագահը շեշտել է ԵՄ պատրաստակամությունը` էլ ավելի խորացնելու և ընդլայնելու գործակցությունը ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունների կյանքի կոչման գործում:
ՀՀ վարչապետը և Շառլ Միշելն անդրադարձ են կատարել նաև Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումներին:

В Брюсселе состоялась встреча Никола Пашиняна и председателя Европейского совета
Находящийся с рабочим визитом в Брюсселе премьер-министр Никол Пашинян провел частную беседу с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр Армении поблагодарил Шарля Мишеля за последовательные усилия по решению проблем, сложившихся вследствие 44-дневной войны.
Собеседники коснулись запланированной на сегодня трехсторонней встречи премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна, председателя Европейского совета Шарля Мишеля и президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и подчеркнули важность продолжения и укрепления диалога. Стороны выразили надежду на результативные переговоры, которые будут способствовать стабильности и всеобъемлющему урегулированию вопроса.
Никол Пашинян и Шарль Мишель также коснулись повестки дня и вопросов 6-го саммита Восточного партнерства, который состоится 15 декабря в Брюсселе. Стороны подчеркнули важность развития сотрудничества Армения-ЕС в рамках Восточного партнерства и эффективной реализации программ на благо реализации институциональных реформ и укрепления демократии в нашей стране.
Стороны подчеркнули важность проводимых в Армении в течение последних трех лет реформ и шагов правительства Армении в этом направлении. В этой связи председатель Европейского совета подчеркнул готовность ЕС к дальнейшему углублению и расширению партнерства в реализации приоритетов правительства Республики Армения.