Ալեն Սիմոնյանն ու Ղազախստանի դեսպանն անդրադարձել են գերիների վերադարձի հարցին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 14-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևին:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է Ղազախստանի հետ համագործակցության զարգացումը` ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ միջազգային խորհրդարանական կառույցներում:
Կողմերն անդրադարձել են ԱՊՀ միջխորհրդարանական, ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովներում, Միջխորհրդարանական միությունում և ԵԱՏՄ-ում երկու երկրների փոխգործակցությանը:
Երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում ԱԺ նախագահն ընդգծել է նաև միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը, որտեղ առանցքային է համարել խորհրդարանական բարեկամության խմբերի դերը:
Քննարկվել է հետպատերազմյան իրավիճակը, մասնավորապես` անդրադարձ է եղել Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և գերեվարված անձանց վերադարձի հարցին:
Կողմերը հայ-ղազախական հարաբերությունների ամրապնդման գործում կարևորել են Ղազախստանի հայ համայնքի դերը:

Ален Симонян и посол Казахстана затронули вопрос возвращения армянских военнопленных
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 14 декабря принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Казахстан в Армении Болата Иманбаева, сообщает пресс-служба парламента.
На встрече присутствовал руководитель группы дружбы Армения-Казахстан Вагаршак Акопян.
После обмена приветствиями Ален Симонян поздравил посла с предстоящим Днем Независимости Казахстана.
Глава парламента подчеркнул важность развития сотрудничества с Казахстаном как в двустороннем формате, так и в международных парламентских структурах.
Стороны коснулись взаимодействия двух стран в МПА СНГ, ПА ОДКБ, МПС и ЕАЭС.
Председатель парламента в контексте двусторонних отношений также подчеркнул важность межпарламентского сотрудничества, в котором ключевую роль играют парламентские группы дружбы.
Обсуждалась послевоенная ситуация, в частности, затронут вопрос возвращения Азербайджаном армянских военнопленных и удерживаемых лиц.