Հայաստանը սահմանազատման-սահմանագծման գործընթացին գնում է ադրբեջանաթուրքական տանդեմի շանտաժի ներքո. Քաղաքագետ
15/12/2021 16:10
Հայաստանը սահմանազատման-սահմանագծման գործընթացին գնում է ադրբեջանաթուրքական տանդեմի շանտաժի ներքո։ Մյուս կողմից՝ Ադրբեջանը շարունակում է իր ագրեսիվ քաղաքականությունը՝ փորձ անելով նույնականացնել Լաչինի միջանցքի և, այսպես կոչված, «Մեղրու միջանցքի» կարգավիճակները, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը՝ անդրադառնալով երեկ Բրյուսելում կայացած Փաշինյան-Ալիև հանդիպմանը։
«Սա ուղղակիորեն ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ բացահայտ նկրտում է, որովհետև նման հարց նույնիսկ չպետք է քննարկվեր։ Իսկ քննարկվում և առաջ է տարվում, որովհետև ՀՀ ղեկավարությունն այն թիմն է ներկայացնում, որը 2020 թվականին ստորագրել է կապիտուլյացիայի ակտը։ Մենք այժմ «ըմբոշխնում ենք» դրա հետևանքները։
Այս ամենից ես որևէ լավ բան չեմ սպասում։ Սահմանազատումը տեղի է ունենալու ի վնաս մեզ։ Դրա վառ օրինակը մինչև հիմա տեղի ունեցած ապօրինի սահմանազատումներն են, որոնք իրականացվել են Նիկոլ Փաշինյանի անմիջական հրահանգով։ Այդ ամենի հետևանքով մենք կորցրել ենք Գորիս-Կապան ճանապարհի մեծ մասը, ինչպես նաև Կապան-Ճակատեն ճանապարհից օգտվելու հնարավորությունը», - նշեց քաղաքագետը։
Գագիկ Համբարյանի խոսքով՝ ՀՀ վարչապետը բոլոր այս սահմանազատումներն իրականացրել է գոյություն չունեցող նորմերի համաձայն։
«Նա անընդհատ առաջ է տանում 2010 թվականին ընդունված վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքը, սակայն քիչ թե շատ կիրթ ուսանողը շատ լավ գիտի, որ ներքին իրավական ակտերի հիման վրա չի կարելի պետական սահմաններ գծել»,- շեշտեց մեր զրուցակիցը։
Հիշեցնենք, որ Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ստեղծել սահմանների սահմանազատման նպատակով ժամանակավոր աշխատանքային խումբ։

Армения идет на процесс делимитации и демаркации в условиях шантажа азербайджано-турецкого тандема – политолог
15/12/2021 18:02
Армения идет на процесс делимитации и демаркации в условиях шантажа азербайджано-турецкого тандема. С другой стороны, Азербайджан продолжает свою агрессивную политику, пытаясь провести параллель между статусом Лачинского коридора и так называемого «Мегринского коридора», заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Гагик Амбарян, комментируя вчерашнюю встречу Пашинян – Алиев в Брюсселе.
«Это прямое посягательство на территорию Армении, поскольку такой вопрос даже не должен был обсуждаться. Однако обсуждается и продвигается, потому что руководство Армении представляет та команда, которая в 2020 году пописала акт о капитуляции. Сейчас мы "пожинаем" последствия этого.
Я не жду ничего хорошего. Делимитация будет проведена в ущерб нам. Ярким примером этого являются случаи незаконного определения линии границ, которые по сей день имели место по прямому указанию Никола Пашиняна. В результате этого мы потеряли большую часть дороги Горис-Капан, а также возможность пользоваться дорогой Капан-Чакатен», - отметил политолог.
По словам политолога, премьер-министр осуществлял делимитацию границы на основании несуществующих норм.
«Он постоянно говорит о принятом в 2010 году законе «Об административно-территориальном делении», однако маломальский грамотный студент очень хорошо знает, что на основании внутренних правовых актов нельзя чертить государственную границу», - отметил Гагик Амбарян.
Напомним, по итогам переговоров в Брюсселе с участием президента Азербайджана Ильхама Алиева, премьер-министра Армении Никола Пашиняна и главы Евросовета Шарля Мишеля Азербайджан и Армения достигли договоренности о создании временной рабочей группы по делимитации границы.