Ստեփան Գալստյանն ազատվել է ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի պաշտոնից
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրամանագրով Ստեփան Գալստյանն ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի պաշտոնից:
«Հիմք ընդունելով վարչապետի առաջարկությունը՝ համաձայն Սահմանադրության 133-րդ հոդվածի 1-ին մասի, ինչպես նաև «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 40-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետի.
Ստեփան Գալստյանին ազատել Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի պաշտոնից», - ասված է նախագահի հրամանագրում:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 2-ին ԱԱԾ-ն հաղորդել էր Ստեփան Գալստյանին ձերբակալելու մասին։ Նա ձերբակալվել էր ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ զինված ուժերի կարիքների համար ռազմամթերքի մատակարարման գործընթացում չարաշահումներ և առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություններ կատարելու դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործի շրջանակներում։
Նույն օրը վերջինս նյութական ծանր հետևանքներ առաջացնող պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, և միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

Степан Галстян освобожден от должности заместителя начальника ГШ ВС Армении
Указом президента Армении Армена Саркисяна, Степан Галстян освобожден от должности первого заместителя начальника Генштаба ВС Армении.
«Принимая за основание предложение премьер-министра, согласно час 1 статьи 133 Конституции, а также пункта 4 части 1 статьи 40 закона «О военной службе и статусе военнослужащего»,  освободить Степана Галстяна от должности первого заместителя начальника Генерального штаба Вооруженных сил Армении», - говорится в указе.
Напомним, 2 октября Служба национальной безопасности сообщила о задержании Степана Галстяна. Он был задержан в рамках расследуемого в Следственном департаменте СНБ уголовного дела, возбужденного по факту злоупотребления должностными полномочиями и хищений в особо крупном размере в процессе поставки боеприпасов для нужд Вооруженных сил.
В тот же день Степан Галстян был привлечен в качестве обвиняемого в злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшем тяжелые последствия, и совершении служебного подлога. В суд было представлено ходатайство об избрании ареста в качестве меры пресечения в его отношении.