Այս պահին Ադրբեջանում հաստատված շուրջ 50 հայ գերի կա, չհաստատված տվյալներով՝ հավելյալ 80 անձ. Սիրանուշ Սահակյան
20/12/2021 13:06
Գերիների վերադարձի գործընթացը շարունակական է լինելու, հատկապես, երբ կան հաստատված գերիներ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը։
«Քանի դեռ Ադրբեջանը պահում է հաստատված գերիներին, վերադարձեր լինելու են, դրանք, հիմնականում, կազմակերպվում են քաղաքական գործընթացների շրջանակում. կամ Ռուսաստանը, կամ ԱՄՆ-ն, կամ Եվրոպական Միությունը, այլ ազդեցիկ պետություններ, իրենց քաղաքական ազդեցությունն օգտագործելով, կազմակեպում են գերիների վերադարձը», - ասաց նա։
Իրավապաշտպանը նշեց, որ այս պահին Ադրբեջանում հաստատված շուրջ հիսուն հայ գերի կա, իսկ ոչ հաստատված տվյալների համաձայն՝ հավելյալ ութսուն անձ է գերության կարգավիճակով Ադրբեջանում։
Ինչ վերաբերում է Հայաստան վերադարձած գերիների նկատմամբ իրականացվող իրավական գործընթացներին՝ Սիրանուշ Սահակյանն ասաց, թե անթույլատրելի էր հրապարակային դաշտում խոսել գերիների նկատմամբ քրեական հետապնդումների մասին։
«Իրավական ու բարոյական առումով չեմ կարծում, որ նրանց կալանավորելու հիմքեր գոյություն ունեն. նրանց առողջական վիճակն ու այլ հանգամանքներ իսկապես չեն արդադարացնում անազատությունը։ Ես չեմ տեսնում նաև ռիսկեր նրանց փախուստի դիմելու, քննությունից թաքնվելու կամ քննությանը խոչընդոտելու առումով, եթե նրանք փախուստի դիմելու նպատակ ունենային, ուղղակի կտեղափոխվեին իրենց կամարտահայտության հիման վրա երրորդ երկիր», - ընդծեց նա։
Սիրանուշ Սահակյանի խոսքով՝ գերիներն, անկախ իրենց մեղսագրվող արարքներից, պետք է մնան ազատության մեջ. նրանց առնչությամբ կարող են խափանման այլ միջոցներ կիրառվել ու քննությունը, երբ հանգամանալից կկազմակերպվի ու արդյունքներ կտա, այդ ժամանակ պետք է խոսել՝ հետապնդումը հիմնավոր էր, թե ոչ։
«Ինչպես ես կանխատեսում էի՝ Ադրբեջանը դա շահարկելու էր ու կարճ ժամանակ անց հայտարարեց, որ հայ գերիներին իրենք վերադարձնում են, բայց Հայաստանում նրանց ձերբակալում են, կալանավորում են. կարճ ժամանակ անց միջազգային ատյաններում կտեսնեք, թե ինչպես են կասկածի տակ դնում գերիների ցուցմունքները, որտեղ նրանք հայտնել են խոշտանգումների կամ այլ հանգամանքների մասին. Ադրբեջանը փորձելու է ներկայացնել, որ նրանց ոչ թե խոշտանգել են, այլ Հայաստանի սպառնալիքի ներքո տվել են սուտ ցուցմունքներ. պետք է ավելի զգուշավոր գործել», - ընդգծեց իրավապաշտպանը։

В Азербайджане удерживаются около 50 армянских пленных, есть неподтвержденные данные о еще 80 пленных – Сирануш Саакян
20/12/2021 14:06
Процесс возвращения пленных из Азербайджана будет продолжаться, особенно, когда есть подтвержденные пленные, заявила сегодня журналистам правозащитник Сирануш Саакян.
«Пока в Азербайджане удерживаются подтвержденные пленные, они будут возвращаться, в основном в рамках политических процессов. Россия или США, или Европейский союз и другие влиятельные государства, используя свое политическое влияние, организуют возвращение пленных», - сказала она.
Правозащитник отметила, что в Азербайджане удерживаются около 50 подтвержденных пленных. Имеются неподтвержденные данные о еще 80 лицах в статусе пленных.
Что касается правовых процессов в отношении возвращенных из плена в Армении, то Сирануш Саакян отметила, что говорить публично об уголовном преследовании в отношении пленных недопустимо.
«В правовом и моральном плане не думаю, что есть основания для их ареста. Их состояние здоровья и другие обстоятельства действительно не оправдывают лишение свободы. Я не вижу также рисков их побега, попытки скрыться или давления на следствие. Если бы они собирались скрыться, то просто попросились бы отправить их в третьи страны», - подчеркнула она.
По словам Саакян, независимо от инкриминируемых им деяний, пленные должны оставаться на свободе. В отношении могут быть избраны другие меры пресечения и только после результатов расследования можно говорить о том, обоснованно их преследование или нет.
«Я прогнозировала, что Азербайджан будет спекулировать этим, и через какое-то время Алиев заявил, что они возвращают армянских пленных, но в Армении их задерживают и арестовывают. Скоро вы увидите, как в международных инстанциях они будут ставить под сомнение показания пленных о пытках в Азербайджане. Азербайджан попытается представить, что пленных не пытали, а они дали ложные показания под давлением властей Армении. Нужно действовать более осторожно», - подчеркнула правозащитник.