Փաշինյանի գործունեությունն ուղղված է եղել անվտանգության համակարգի փշրմանը. նա շարունակում է ոչնչացնել համակարգեր. Տիգրան Աբրահամյան
22/12/2021 10:23
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի դիտարկմամբ՝ 2022 թվականի ռազմական բյուջեն մեկ բառով կարելի է որակել իներցիոն։
«Արդեն մեկ ամսից ավելի է Հայաստանը նոր պաշտպանության նախարար ունի՝ պատերազմի ավարտից հետո 4-րդ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը։
Դավիթ Տոնոյանը կալանավորված է, Վաղարշակ Հարությունյանը դիվանագիտական աշխատանքի տեղափոխվելու հավակնություններ ունի, Արշակ Կարապետյանի մասին ոչինչ հայտնի չէ, իսկ գործող նախարարի գործունեության ու դրա առաջնահերթությունների մասին ոչ մեկ տեղյակ չէ։
Մեկ ամսից ավելի է Հայաստանը նոր պաշտպանության նախարար ունի, սակայն ինչպես նախորդ 2-ի դեպքում, Պապիկյանը շարունակում է լռել», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Աբրահամյանը։
Ընդդիմադիր պատգամավորը Դավիթ Տոնոյանի նախաձեռնությունների ճնշող մեծամասնության հետ համաձայն չի եղել, ինչին հրապարակային միշտ արձագանքել է։ Ըստ նրա՝ պատերազմից հետո Տոնոյանի պահվածքն անընդունելի էր, որին շատ հաճախ կոշտ արձագանքել է հենց Աբրահամյանը։
«Փիառ արշավները չափազանց գերիշխող էին իրական աշխատանքի նկատմամբ, բայց այդ ամենի մեջ գոնե հրապարակային խոսք կար՝ լավ, թե վատ գիտեինք՝ ինչ է մտածում, ինչ է ուզում անել կամ չանել։
Պապիկյանի գործունեության վերաբերյալ միայն պաշտոնական մի քանի հանդիպումների, քննարկումների մասին պաշտոնական հաղորդագրություն է շրջանառվել, իսկ թե ինչ է նա մտածում իր ղեկավարած համակարգի վերականգնման, պատերազմի հետևանքների վերացման, բանակի արդիականացման մասին, դեռ որևէ բան չկա։ Թեպետ, Պապիկյանի գործունեությունը տարբեր փուլերում նկարագրելու համար տարբեր անձինք նրան ներկայացնում են որպես համեստ, լուռ գործող անձ, սակայն իր պաշտոնում գտնվող գործիչը պետք է գիտակցի, թե ինչ առանցքային պաշտոնում է, որոշակի հաշվետվողականություն ապահովի հասարակությանը, դեռ չեմ ասում, որ պետք է հասկանանք, թե ինչ գերակայություններ ունի, դրանց հասնելու համար ինչ իրական ծրագրեր և միջոցառումներ են մտադիր իրականացնել։
2022 թվականի ռազմական բյուջեն մեկ բառով կարելի է որակել իներցիոն։ Տպավորություն ունեմ, որ ո՛չ պաշտպանության նախարարը, ո՛չ ԳՇ պետը և, առավել ևս, Փաշինյանը չգիտեն, թե որտեղից սկսեն և ուր շարժվեն։
Փաշինյանի գործունեությունն, առհասարակ, 2018-ից հետո ուղղված է եղել անվտանգության համակարգի փշրմանը և նրա բոլոր նախաձեռնությունները ոչ միայն ձախողվել են, այլ իրենց հետ սրբել, տարել են տասնամյակներով ստեղծվածը։
Փաշինյանը շարունակում է ոչնչացնել համակարգեր, որին մասնակից բոլոր ուժերն ու գործիչները՝ անկախ անձնական ու մասնագիտական որակներից, իշխող թիմում հայտնված հանգամանքներից, պատասխանատվություն են կրելու նրա բոլոր արարքների՝ արածների ու չարածների համար», - ընդգծել է Աբրահամյանը։

Деятельность Пашиняна была направлена на развал системы безопасности, он продолжает уничтожать системы – Тигран Абрамян
22/12/2021 13:28
Депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян считает, что военный бюджет 2022 года можно охарактеризовать одним словом – инерционный.
«Уже больше месяца у Армении новый министр обороны – четвертый глава оборонного ведомства после окончания войны.
Давид Тоноян арестован, Вагаршак Арутюнян претендует на дипломатическую работу, об Аршаке Карапетяне ничего неизвестно, а о деятельности действующего министра и ее приоритетах никто не в курсе.
Больше месяца у Армении новый министр обороны, однако, как и в случае с предыдущими двумя, Папикян продолжает молчать», - написал на своей странице Facebook Тигран Абрамян.
Оппозиционный депутат отметил, что не был согласен с подавляющим большинством инициатив Тонояна, о чем всегда говорил публично. По его словам, поведение Давида Тонояна после войны было неприемлемым, на что Абрамян очень часто жестко реагировал.
«PR-кампании чрезмерно доминировали над реальной работой, но во всем этом было хотя бы публичное слово, мы более или менее знали, что он думает, что хочет сделать или не сделать.
Относительно деятельности Папикяна было опубликовано лишь несколько официальных сообщений о встречах, обсуждениях, а о том, что он думает о восстановлении руководимой им системы, ликвидации последствий войны, модернизации армии пока нет ни слова. Хотя разные лица для описания деятельности Папикяна представляют его на разных этапах как скромного, молчаливого работающего человека, однако находящийся на его посту деятель должен осознать, какую ключевую должность занимает и обеспечить определенную отчетность перед обществом. Не говоря уже о том, что нам нужно понять, какие у него приоритеты, какие реальные программы и мероприятия он намерен осуществить для их достижения.
Военный бюджет 2022 года можно охарактеризовать одним словом – инерционный. У меня впечатление, что ни министр обороны, ни начальник Генштаба ВС Армении, и тем более Пашинян, не знают, с чего начать и куда двигаться.
Деятельность Пашиняна после 2018 года была направлена на развал системы безопасности, и все его инициативы не только провалились, но и смели созданное десятилетиями.
Пашинян продолжает уничтожать системы, и все участвующие в этом силы и деятели – независимо от личных и профессиональных качеств, обстоятельств, по которым они оказались в правящей команде – понесут ответственность за все его деяния, за сделанное и несделанное» - подчеркнул Тигран Абрамян.