Ամերիաբանկը 15 մլն եվրոյի փոխառություն է ստացել «Տրիոդոս Ինվեսթմենթս Մենեջմենթ» ընկերությունից` որպես երկրորդ մակարդակի կապիտալի գործիք
Ամերիաբանկը 15 մլն եվրոյի երկարաժամկետ ստորադաս փոխառության պայմանագիր է կնքել «Տրիոդոս Ինվեսթմենթս Մենեջմենթ» ընկերության հետ:
Նշված ստորադաս փոխառությունը համարվում է Բազել III-ի շրջանակներում 2-րդ մակարդակի կապիտալ և ուղղված է բանկի ընդհանուր կապիտալի դիրքի ամրապնդմանը:
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել «Տրիոդոս Ինվեսթմենթս Մենեջմենթ» ընկերության մեր գործընկերներին մեր կազմակերպությունների միջև համագործակցության հաստատման առիթով: Սա մեր առաջին համատեղ գործարքն է, և վստահ եմ, որ այն մեր երկարատև համագործակցության սկիզբն է: Տրամադրված միջոցները թույլ կտան ամրապնդել մեր կապիտալի դիրքը Բազել III-ի կարգավորումների շրջանակներում: Այս տարի մենք ներգրավել ենք ավելի քան 30 մլն եվրոյի ստորադաս վարկային միջոցներ` ապահովելով կապիտալի ամուր դիրք և դիվերսիֆիկացված կառուցվածք և նախատեսում ենք շարունակել ընդլայնել մեր վարկային պորտֆելը` պահպանելով կապիտալի համարժեքության բարձր ցուցանիշները», - նշել է Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
«Շատ ուրախ ենք, որ այս գործարքով սկիզբ է դրվում Ամերիաբանկի հետ երկարաժամկետ համագործակցությանը: Մենք անկեղծորեն ցանկանում ենք աջակցել Ամերիաբանկին Հայաստանի տեղական համայնքներում փոքր և միջին բիզնեսի և «կանաչ» նախագծերի ֆինանսավորման հնարավորությունների ընդլայնման գործում, որոնք առանցքային նշանակություն ունեն երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար: Որպես Հայաստանի առաջատար բանկ` Ամերիաբանկի նպատակն է ընդլայնել ագրոտնտեսության և վերականգնվող էներգետիկայի ֆինանսավորման ոլորտում իր մասնաբաժինը: Ուրախ կլինենք, եթե հետագայում նման նախաձեռնություններին աջակցելու նոր հնարավորություններ ունենանք»,- նշել է «Տրիոդոս Ինվեսթմենթս Մենեջմենթ» ընկերության Արևելյան Եվրոպայի, կովկասյան տարածաշրջանի և Կենտրոնական Ասիայի գրասենյակի մենեջեր Ռոզա Սարկեևան:

Ameriabank and Triodos Investment Management have entered into a  long-term subordinated loan agreement with the amount of EUR 15M. The subordinated loan qualifies as Bank Tier 2 capital under Basel III framework and will further strengthen the overall capitalization of Ameriabank.
Artak Hanesyan, CEO of Ameriabank, commented: “I would like to thank our partners at Triodos Investment Management for launching this cooperation between our institutions. This is our debut transaction together and I am sure that it is just the beginning of our long-term partnership. This facility is to improve further our capital position under the Basel III regulations. We have now raised more than EUR 30M sub debt this year, maintaining strong and diversified capital structure, so we are well-positioned to continue growing our customer lending while maintaining strong capital adequacy ratios.”
Speaking on behalf of Triodos Investment Management, Rosa Sarkeyeva, Regional Manager for Eastern Europe, the Caucasus and Central Asia: “We are very happy that this Tier 2 capital instrument marks the beginning of a long-term cooperation with Ameriabank. We wholeheartedly support Ameriabank’s mission to increase its outreach to small-scale entrepreneurs and green initiatives in Armenia, which are embedded in local communities and are instrumental in the country’s social and economic development. As the leading bank in Armenia, Ameriabank’s ambition is to increase its offering in agri-financing and renewables financing, and we’d be happy to explore other opportunities having a positive impact.”