Եթե 2016-ից Արցախը «տված էր», ինչո՞ւ էր իրավիճակը սրում. ուզու՞մ էր արագ ամեն ինչ հանգուցալուծվի, որ «խաղաղության դարաշրջան թևակոխեր». Պատգամավոր
25/12/2021 10:23
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանն ամփոփել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա ասուլիսը։
Պատգամավորը Փաշինյանի հայտարարություններից հասկացել է հետևյալը.
«1․ Թուրքիայի հետ դեպի պայծառ ապագա
2․ Ալիևը եղել է, կա ու կլինի կիրթ ու կառուցողական
3․ Ղարաբաղից ձեռք քաշեք։ Արցախի հարցը վաղուց լուծված էր, ոչինչ անել հնարավոր չէր։ Ձեռք քաշելուց բացի մոռացեք Շուշիի ու Հադրութի մասին, համ էլ ինչի՞ց ենթադրեցիք, որ նախկինում Արցախում ապրող ադրբեջանցիներն իրավունք չունեն Արցախ վերադառնալ։
4․ Ինքը մեղք չունի, գլխավոր շտաբը զեկուցել էր, որ չի նահանջելու։
5․ Հայաստանում կոռուպցիա չկա, արդար է, որ այն ընկերությունը, որը ղեկավարում է Ալեն Սիմոնյանի եղբայրը խոշոր տենդերներ է շահում»։
Խաչատրյանն ընդգծել է՝ Փաշինյանն ուղղակի մոռանում է, որ բանակցությունները սկսել է «իր կետից», այլ ոչ թե շարունակել է 2016-ի աղետից, որ «բոցաշունչ ելույթներ էր ունենում «Արցախը Հայաստան է և վերջ» լոզունգի տակ, որ Հադրութ-Ջրական ճանապարհ էր սկսում կառուցել»։
«Եթե 16-ից թվից Արցախը «տված էր», ինչու՞ էր իրավիճակը սրում։ Ուզու՞մ էր արագ ամեն ինչ հանգուցալուծվի, որ թուրքերի ու ադրբեջանցիների հետ «խաղաղության դարաշրջան թևակոխեր»։ Թող մինչև պատերազմը խաղաղությունից խոսեր, ոչ թե պարտությունից հետո։ Փորձում էր Շահեն Մեղրյանից, Պետոյից, Լեոնիդ Ազգալդյանից, Մոնթեից ավելի մարտական ու հայրենասեր երևալ։
Գլխավոր շտաբի մասին էլ մի բան ասեմ․ գլխավոր շտաբի պետին հորս տանից չէի բերել, ինքն էր նշանակել։ Օնիկին էլ, Ջալալին էլ, Դավիթ Տոնոյանին էլ, Արտակ Դավթյանին էլ․․․ Հիմա ումի՞ց է բողոքում», - նշել է Խաչատրյանը։

Артур Хачатрян: Если Арцах с 2016 года «был сдан», почему он обострял ситуацию? Хотел быстрой развязки, чтобы поскорее открыть «эпоху мира»?
Депутат парламента от фракции «Армения» Артур Хачатрян на своей странице в социальной сети Facebook подвел итоги вчерашней конференции премьер-министра Никола Пашиняна.
«Ну, что, подытожим 2-часовую пытку…
1. К светлому будущему вместе с Турцией;
2. 2.Алиев был, есть и останется образованным и конструктивным;
3. Забудьте о Карабахе. Вопрос Арцаха был давно решен, тут ничего сделать нельзя. Помимо этого, забудьте о Шуши и Гадруте. И потом, с чего вы взяли, что проживавшие прежде в Арцахе азербайджанцы не имеют права вернуться туда?
4. Он не виноват, Генштаб докладывал, что не отступит;
5. В Армении нет коррупции, справедливо, что руководимая братом Алена Симоняна компания выигрывает крупные тендеры.
Он просто забывает, что начал переговоры с "собственной точки", а не продолжил с катастрофы 2016-го, когда произносил пламенные речи под лозунгом «Арцах – это Армения, и точка!», когда начинал строить дорогу Гадрут-Джракан. Если Арцах с 2016 года «был сдан», почему он обострял ситуацию?
Хотел быстрой развязки, чтобы поскорее вступить в "эпоху мира" с турками и азербайджанцами? Говорил бы о мире до войны, а не после поражения. Он пытался казаться более боевым и патриотичным, чем Шаген Мегрян, Пето, Леонид Азгалдян, Монте.
О Генеральном штабе ВС тоже скажу кое-что: глава ГШ ВС тоже не с неба упал, он сам его назначил. И Оника, и Джалала, и Давида Тонояна, и Артака Давтяна… На кого он сейчас жалуется?» - написал Артур Хачатрян.