Վիվա-ՄՏՍ. Բնակարանամուտ՝ ամանորին ընդառաջ
Արցախից տեղահանված Ավանեսյանների ընտանիքը բնակարանամուտ է նշել Արարատի մարզում: Պատերազմի ու փորձությունների միջով անցած Ավանեսյանների համար խորհրդանշական է դարձել հատկապես Ամանորին ընդառաջ՝ տանտիրոջ կարգավիճակով ցանկալի հյուրեր ընդունելը: Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» գործակցության հերթական արդյունքը հաշվետվություն է կազմակերպությունների, և կարևոր աջակցություն՝ ընտանիքների համար: Ծանր հիշողություններից ազատվել ձգտող Ավանեսյանները հույսի ու նոր երազանքների հանգրվան են գտել Հայանիստ գյուղում:
Թեև իրենց բաժին հասած կյանքը հեշտերից չի եղել, սակայն երիտասարդ տանտերը՝ Արթուրն անընդունելի է համարում կամքի թուլությունը: Նա հիշում է, որ 1995 թվականին, ինքն ընդամենը յոթ տարեկան է եղել, երբ իր ծնողները տեղափոխվել են Արցախ՝ ապրելու: Այնտեղ հասակ է առել, տուն-տեղ, ընտանիք ստեղծել: Արթուրի ընտանիքը պատերազմի պատճառով կորցրել է ամեն ինչ ու վերադարձել: Երիտասարդ ընտանիքի ողջ կարողությունը բավարարել է միայն կիսակառույց շինություն ձեռք բերելուն, որի շինարարությունն ավարտելու համար էլ գործընկեր կազմակերպությունները՝ Վիվա-ՄՏՍ-ը և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը» օգնության ձեռք են մեկնել:
«Անասելի դժվար է կորուստը: Սակայն հիասթափվելու և հուսահատվելու իրավունք չունենք: Մեր երեխաները մեզ կոտրված պիտի չտեսնեն: Մենք հավանաբար, ինչ-որ անբացատրելի կամք և ուժ ունենք. կրկին արարելու, ստեղծելու ու նոր արմատներն ավելի խորը ձգելու համառություն: Հատկապես, երբ դժվար պահին քեզ օգնության ձեռք են մեկնում, հասկանում ես, որ մենակ չես, ու ամեն բան դեռ առջևում է: Շնորհակալ եմ, այդ զգացողությունը մեզ պարգևելու համար», -ասել է Արթուրը:
«Վերջին տարիների իրադարձությունները՝ COVID-ը, պատերազմը, մեզ ստիպեցին լինել ավելի ճկուն և պատրաստ լինել այնպիսի լուծումների, որոնք հատուկ են ճգնաժամային իրավիճակներին: Մենք մեր գործընկերների հետ, ընթացիկ տարում հնարավորինս աջակցեցինք նաև պատերազմի հետևանքով անօթևան դարձած, Արցախից ժամանած և տարբեր մարզերում վարձակալությամբ բնակվող ընտանիքներին: Թիրախային մյուս՝ սոցիալապես անապահով խումբը ևս մնաց մեր ուշադրության կենտրոնում: Փոխվեցին աշխատանքի մեթոդները, սակայն սկզբունքը նույնը մնաց. բոլոր մարզերում շինարարական աշխատանքները շարունակվեցին: Ուզում եմ հավատալ, բոլոր ընտանիքներն այս ընթացքում հավատ են ձեռք բերել և ամրացվող ամեն քարի ու կատարվող աշխատանքի հետ, ամրացրել են նաև իրենց հույսը»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ծանր ժամանակներ բաժին ընկան բոլորիս ու հատկապես այս ընտանիքներին, որոնք կորցրել են իրենց կյանքի ընթացքում ստեղծածը: Ամենաքիչը, որը կարող ենք անել այս ընտանիքների համար՝ դժվար պահին նրանց կողքին լինելն է, գործով սատարելը»,- ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Բնակարանաշինության ծրագրով, միայն Արարատի մարզում, այս տարի աջակցություն է ստացել Արցախից տեղահանված հինգ ընտանիք: Գործընկեր կազմակերպությունների ղեկավարների շրջայցերն այս մարզում դեռ շարունակվելու են: Հայաստանի տասը մարզում իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակում, Վիվա-ՄՏՍ-ը կատարել է ավելի քան 230 մլն ՀՀ դրամի ներդրում, ինչի արդյունքում, 2021 թվականին աջակցություն է ստացել 87 ընտանիք:

​The Avanesyans, a displaced family from Artsakh, celebrated a housewarming in Ararat region.  It is now symbolic for the Avanesyans, who have gone through war and hardships, to celebrate housewarming and host guests in their new home on the eve of the New Year. The current result of the partnership is a report for Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, whereas, for the families, it's an immense support. Striving to get rid of hard memories, the Avanesyans found a refuge in the village of Hayanist with new hopes and dreams.
Although their life was not the easiest one, Arthur, the young homeowner finds it unacceptable to show weakness of will. He recalls that in 1995 he was only seven when his parents moved to live in Artsakh. He grew up there, built a home, and formed his family. Due to the recent war Arthur's family has lost everything and has returned. The young family could only afford to purchase a semi-built building for the completion of which the partnering organizations, Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia gave a hand-up.
“The loss is unbelievably difficult; however, we do not have the right to despair. Our children ought not to see us broken. Probably, we have an inexplicable will, strength, and perseverance to create anew and deepen the new roots. Particularly, when you are given a hand-up when you experience hardships, you understand that you are not alone, and everything is still ahead. Thank you for giving us that feeling!” said Arthur.
“The developments in recent years, the COVID and the war, forced us to act with more flexibility and be prepared to solutions, which are more typical of crisis situations. Our partners and we did our best in the outgoing year to lend a helping hand to families, who have lost their homes at war, or those who have moved from Artsakh renting houses in the regions of Armenia. The other group, the socially vulnerable families, remains within the focus of our attention. The methods of work have changed, but we have remained adamant in our principle and the construction works in the regions have been continued. I want to believe that all the families have meanwhile gained faith and that their hope gets stronger with every brick laid,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“Hard times have befallen us all and especially these families who have lost what they have created in a lifetime. The least we can do for these families is to be next to them in difficult times and to support them with actions,” said Ashot Yeghiazaryan, the Fuller Center for Housing Armenia President.
This year, only in Ararat region, five families displaced from Artsakh have been supported. The visits of the partnering organizations in this region will continue. Owing to the housing project being implemented in all the regions of Armenia, Viva-MTS has invested over AMD 230 mln as a result of which 87 families have been assisted.