ԱՄՆ-ն իր հետաքրքրությունն ունի մեր տարածաշրջանում և դրանք կարող է կյանքի կոչել այն դեպքում, երբ այստեղ կոնֆլիկտներ չկան. Սուրեն Սարգսյան
27/12/2021 11:21
Հաջորդ տարի հայ-ամերիկյան բարձր մակարդակի շփումներ կլինեն: Եթե նայենք պատմությանը, ապա կտեսնենք, որ հայ-ամերիկյան բարձր մակարդակի շփումների պիկը գալիս էր հենց այն ժամանակ, երբ կար Արցախի հարցում առաջընթացի հնարավորություն կամ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հեռանկար, Facebook-ի իր էջում գրել է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը:
«Ասածիս ապացույցներն էին Տեր-Պետրոսյանի 1994թ այցը Վաշինգտոն (նրա մոտեցումներն այդ երկու հարցերի շուրջ աջակցություն էին ստանում Քլինթոնի վարչակազմի կողմից), նույնը կարելի է ասել Քոչարյանի 2002թ. Քի Ուեստի հանդիպման մասին և նույնը կարելի է ասել Սարգսյան-Օբամա հանդիպման մասին՝ ֆուտբոլային դիվանագիտության ժամանակ, որին հաջորդեցին պետքարտուղար Քլինթոնի երկու այցերը:
Ինչպես մի ամգամ ինձ ասաց նախկին պետքարտուղարի տեղակալը, «մեր նախագահը երբեք իր հեղինակությունը չի դնի «չլինող» պրոցեսում: Իսկ, եթե պրոցեսը ԱՄՆ շահերի համար դրական ելք ունենա, նախագահը անձամբ կներքաշվի»:
Հաշվի առնելով սա, առաջիկայում կանխատեսում եմ հայ-ամերիկյան երկկողմ բարձր մակարդակի շփումներ՝ պայմանավորված նույն օրակարգային հարցերով: Շփումները մեր իշխանությունների նկատմամբ դրական վերաբերմունք չեն նշանակում: ԱՄՆ-ն իր հետաքրքրություններն ունի մեր տարածաշրջանում և դրանք կարող է կյանքի կոչել այն դեպքում, երբ այստեղ կոնֆլիկտներ չկան: Չի կարող հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթաց կամ Արցախի հարցի ինչ որ լուծում լինի առանց ԱՄՆ նախագահի ներգրավման, մանավանդ, երբ Բայդենն է Էրդողանին կոչ արել հայ-թուրքական գործընթաց սկսել:
Առաջիկայում մեր պաշտոնյաներին հրավիրելու են Վաշինգտոն, քաջալերեն հստակ և արագ քայլեր ձեռնարկել: Նույնը իհարկե Թուրքիայի և Ադրբեջանի մասով: Վերջիվերջո նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը և Սոչիի պայմանավորվածությունները արդեն իսկ լեգիտիմացվել են Բրյուսելի և Փարիզի կողմից և հիմա Վաշինգտոնի հերթն է», - գրել է Սարգսյանը:

У США есть свои интересы в нашем регионе и они могут быть реализованы только в том случае, если здесь нет конфликтов – Сурен Саркисян
27/12/2021 11:55
В будущем году ожидаются армяно-американские встречи на высоком уровне. Как показывает история, пик армяно-американских контактов на высоком уровне приходился на то время, когда существовали возможность достижения прогресса в вопросе Арцаха или перспектива урегулирования армяно-турецких отношений, написал на своей странице в Facebook международник Сурен Саркисян.
«Сказанное подтверждает визит Левона Тер-Петросяна в 1994 году в Вашингтон (его подходы к этим двум вопросам пользовались поддержкой администрации Клинтона), то же самое можно сказать о встрече Роберта Кочаряна в Ки-Уэсте в 2002 году и встрече Саргсян – Обама во время футбольной дипломатии, за которым последовали два визит госсекретаря Клинтон.
Как сказал мне однажды заместитель госсекретаря: «Наш президент никогда не проявит свой авторитет в «нереальном» процессе. А если процесс будет иметь для США положительный исход, президент лично вовлечется».
Учитывая это, я прогнозирую в ближайшее время армяно-американские встречи на высоком уровне, которые обусловлены теми же вопросами повестки.
Эти контакты не означают позитивного отношения к нашим властям. У США есть свои интересы в нашем регионе и они могут быть реализованы в том случае, если здесь нет конфликта. Не может быть процесса армяно-турецкого примирения или какого-то решения вопроса Арцаха без вовлеченности президента США, особенно, когда Байден призвал Эрдогана начать армяно-турецкий процесс.
В ближайшее время наших должностных лиц пригласят в Вашингтон, поощрят  предпринять четкие и быстрые шаги. В конце концов, заявление 9 ноября и договоренности Сочи уже легитимированы Брюсселем и Парижем и сейчас очередь Вашингтона», - написал Сурен Саркисян.