Սա արվում է՝ առաջիկա զիջումների ժամանակ սահմանամերձ տարածքներում ունենան իրենց հրահանգներն անվերապահորեն կատարողներ․ Սաղաթելյանը՝ Վարդենիսում տեղի ունեցողի մասին
30/12/2021 15:03
Այն, ինչ այս պահին կատարվում է Վարդենիս խոշորացված համայնքում, որևէ կապ և առնչություն չունի իրավական և ժողովրդավարական պետության հետ, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը։
Նրա բնորոշմամբ՝ սա «խուժանապետության» հաստատման փորձ է մեր երկրում, Վարդենիսում մանդատագողություն է տեղի ունենում։
«Դեկտեմբերի 5-ին կայացած ՏԻՄ ընտրություններին Վարդենիս խոշորացված համայնքում երեք քաղաքական ուժ է մասնակցել՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Միասնական Վարդենիս» և «Ահարոն Խաչատրյան» դաշինքները։ Ընտրությունների արդյունքներով ընդդիմադիր երկու դաշինքները միասին 27 հոգանոց ավագանու կազմում ունեցել են 15 մանդատ, ՔՊ-ն՝ 12 մանդատ։
ՔՊ-ն ընտրություններից հետո զբաղվեց մանդատագողությամբ, մեկ մանդատ, վերահաշվարկի արդյունքում, «Միասնական Վարդենիսից» վերցրեցին ու տվեցին ՔՊ-ին։ Արդյունքում ավագանու կազմում 14 մանդատ ունեցան երկու դաշինքները, 13 մանդատ՝ ՔՊ-ն։ Տեսնելով, որ այսպես էլ հնարավոր չի լինում ունենալ քաղաքապետ, «Միասնական Վարդենիս» դաշինքի առաջին համարին՝ Արամ Հարությունյանին, ըստ էության, առևանգեցին։ Ձերբակալեցին՝ հույս ունենալով, որ այդ ճանապարհով մանդատների քանակը կլինի 13/13, և կփորձեն ՔՊ-ի թեկնածուին ընտրել իբրև քաղաքապետ։
Արամ Հարությունյանը հասկանալով, որ իր ձերբակալման միակ պառճառն այն է, որ մեկուսացնեն, չկարողանա մասնակցել նիստին, հրաժարվեց մանդատից, այն անցավ դաշինքի ցուցակով հաջորդ թեկնածուին։ Մանդատների բաշխումը եղավ՝ 14 մանդատ երկու դաշինքին, 13 մանդատ՝ ՔՊ-ին։
Չնայած բազմաթիվ ճշումներին, ապօրինություններին, այսօր ավագանու անդրանիկ նիստն է, տեղի է ունենում մարդկանց առևանգում, մանդատագողություն»,- ասաց Սաղաթելյանը։
Ըստ նրա, պատահական չէ, որ հատուկ ճնշումներ են իրականացվում հենց սահմանամերձ համայնքների ղեկավարների նկատմամբ։
«Այս ամենն արվում է, որպեսզի առաջիկա զիջումների ժամանակ սահմանամերձ տարածքներում ունենան բացարձակ իրենց ենթակայության տակ գտնվող սրբություն չունեցող, անհայրենիք, իրենց ստրուկ անդամներ, ովքեր անվերապահորեն կկատարեն իշխանության հրահանգները»,- նշեց ընդդիմադիր գործիչը։
Իշխան Սաղաթելյանն ընդգծեց նաև, որ ամեն ինչ արվում է երկրում  դիկտատուրա հաստատելու համար, ինչը պետք է կանխել․ անհրաժեշտ է դիմադրություն։

Власти неслучайно оказывают давление на руководителей приграничных общин – Ишхан Сагателян
Происходящее в эти минуты на заседании Совета старейшин укрупненной общины Варденис не имеет ничего общего с поведением правового государства, заявил в прямом эфире на своей странице в Facebook представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн», вице-спикер парламента Армении Ишхан Сагателян.
По его словам, это попытка установления «хулиганократии» в нашей стране, в Варденисе происходит кража мандатов.
Ишхан Сагателян отметил, что в выборах органов местного самоуправления в Варденисе участвовали три политические силы – партия «Гражданский договор» и блоки «Единый Варденис» и «Агарон Хачатрян». По итогам выборов два оппозиционных блока получили 15 мандатов и имели в составе Совета старейшин 27 членов, а «Гражданский договор»  – 12 мандатов.
«Однако «Гражданский договор» после выборов занялся кражей мандатов, в результате пересчета голосов у блока «Единый Варденис» забрали один мандат и дали «Гражданскому договору». В результате, два блока получили 14 мандатов, а  «Гражданский договор» 13 мандатов. Увидев, что им не удается получить пост мэра, они, по сути, похитили первого номера блока «Единый Варденис» Арама Арутюняна. Арестовали, надеясь, что таким путем число мандатов станет 13/13 и удастся избрать кандидата «Гражданского договора» мэром», - заявил Ишхан Сагателян.
Он отметил, что после того, как Арам Арутюнян понял, что единственной причиной его ареста является предотвращение его участие в заседании Совета старейшин, отказался от мандата, который перешел к другому кандидату блока. В результате мандаты распределились следующим образом: два блока – 14 мандатов, «Гражданский договор» – 13.
«Сегодня созвано первое заседание Совета старейшин, однако на виду у всех людей похищают, мандаты крадут», - сказал Ишхан Сагателян.
По его словам, давление на руководителей приграничных общин оказывается неслучайно.
«Все это делается для того, чтобы во время предстоящих уступок в приграничных районах  иметь полностью подконтрольных, не имеющих ничего святого, не имеющих родины рабов – членов Совета старейшин, которые безоговорочно будут выполнять указания властей», - сказал Ишхан Сагателян.
Он отметил, что власти делают все это, чтобы установить в стране диктатуру и для предотвращения этого необходимо сопротивление.