Հրդեհ Երևանում. տարհանվել է 28 մարդ
Հունվարի 7-ին, ժամը 23։10-ին Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Երևանի Խորենացու փողոցի թիվ 47 շենքի 5-րդ հարկի բնակարաններից մեկից ծուխ է նկատվում։
Դեպքի վայր են մեկնել ԱԻՆ ՓԾ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքների կազմակերպման բաժնի օպերատիվ խումբը, հրշեջ-փրկարարական ջոկատներից երեք մարտական հաշվարկ և ավտոսանդուղք։
Պարզվել է, որ հրդեհը բռնկվել է 6-րդ հարկի բնակարաններից մեկում (մոտ 70 քմ)։
Հայտարարվել է հրդեհի բարդության «1 ԲԻՍ» կանչ․ դեպքի վայր է մեկնել ԱԻՆ ՓԾ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատից ևս մեկ մարտական հաշվարկ։
Դեպքի վայր օգնության են մեկնել ԱԻՆ ՓԾ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատից ևս երկու մարտական հաշվարկ և փրկարարական ուժերի վարչության հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի փրկարարական խումբը։
Հրդեհը մեկուսացվել է հունվարի 8-ին, ժամը 00։38-ին, մարվել՝ 00։53-ին։ Այրվել են բնակարանը՝ գույքով և 7-րդ հարկի բնակարաններից մեկի պատուհանների շրջանակները (մոտ 18 քմ)։
Փրկարարները շենքից տարահանել են 28 քաղաքացու. բնակիչներից Ռ. Ս.-ն (ծնված 1946 թ․) հոսպիտալացվել է Այրվածքաբանության ազգային կենտրոն ՓԲԸ, որտեղ բժիշկները նրա առողջական վիճակը գնահատել են ծայրահեղ ծանր, իսկ Մ. Տ.-ն (ծնված 2019 թ․)՝ «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիր, որտեղ տուժածի առողջական վիճակը գնահատվել է բավարար։

Пожар в Ереване: спасатели эвакуировали 28 человек
Накануне, 7 января, в 23:10 в Национальный центр кризисного управления МЧС Армении поступил звонок о том, что в одной из квартир на 5 этаже дома по адресу улица Хоренаци №47 в Ереване наблюдается дым.
На место происшествия выехали оперативная группа отдела по организации пожаротушительных и спасательных работ, три боевых расчета пожарно-спасательного отряда Спасательного управления города Ереван.
Выяснилось, что пожар вспыхнул в одной из квартир 6-го этажа (около 70 кв.м).
По вызову №1 БИС на место происшествия выехал еще один боевой расчет, а затем еще два расчета пожарно-спасательного отряда Спасательного управления города Ереван и спасательная группа центра по осуществлению спасательных работ особого назначения.
Пожар был локализован 8 января в 00:38, потушен в 00:53. Квартира полностью сгорела, повреждены оконные рамы квартиры на седьмом этаже (около 18 кв.м).
Спасатели эвакуировали из здания 28 граждан: из жильцов Р.С. (1946 г.р.) был госпитализирован в Национальный ожоговый центр, где врачи оценили его состояние как крайне тяжелое, а М.Т. (2019 г.р.) – в больничный комплекс «Мурацан», где его состояние было оценено как удовлетворительное.