Ղազախստանում իշխանությունը բռնությամբ զավթելու կասկածանքով բերման են ենթարկվել Ազգային անվտանգության կոմիտեի ղեկավարը և նրա տեղակալները
13/01/2022 13:25
Ղազախստանի Ազգային անվտանգության կոմիտեի նախկին փոխնախագահները կասկածվում են իշխանությունը բռնությամբ զավթելու և պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու մեջ, հաղորդում է երկրի Ազգային անվտանգության կոմիտեի մամուլի ծառայությունը։
«Ղազախստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության կոմիտեն շարունակում է ԱԱԿ նախկին նախագահ Քարիմ Մասիմովի նկատմամբ պետական դավաճանության փաստի նախաքննությունը։ Սույն գործի շրջանակում լրացուցիչ հետաքննություն է սկսվել իշխանության բռնի զավթման և պաշտոնեական դիրքի չարաշահմանն ուղղված գործողությունների փաստերի վերաբերյալ», - ասված է Ազգային անվտանգության կոմիտեի հաղորդագրությունում։
«Այդ հանցագործությունները կատարելու կասկածանքով, բացի Մասիմովից, բերման են ենթարկվել Ազգային անվտանգության կոմիտեի նախկին փոխնախագահ, «A» հատուկ նշանակության ծառայության պետ Սադիկուլովը և Ազգային անվտանգության կոմիտեի փոխնախագահ Էրգոժինը», - ասվում է զեկույցում։

Начальник Комитета нацбезопасности и его заместители задержаны по подозрению в насильственном захвате власти в Казахстане
13/01/2022 12:38
Бывшие заместители главы Комитета национальной безопасности Казахстана Карима Масимова, задержанного ранее по подозрению в государственной измене, подозреваются в насильственном захвате власти и превышении должностных полномочий, сообщила пресс-служба Комитета нацбезопасности.
«Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан продолжается досудебное расследование по факту государственной измены в отношении бывшего председателя КНБ Карима Масимова. В рамках данного дела дополнительно начаты досудебные расследования по фактам действий, направленных на насильственный захват власти, и превышения должностных полномочий», - говорится в сообщении КНБ.
«По подозрению в совершении указанных преступлений, помимо Масимова, задержаны бывшие заместитель председателя КНБ - начальник Службы специального назначения «А» Садыкулов и заместитель председателя КНБ Ергожин», - отмечается в сообщении.