Covid-ի դեմ խթանող պատվաստումները կենսունակ ռազմավարություն չեն. BBC
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը կարծում է, որ Covid-ի դեմ խթանող պատվաստումները կենսունակ ռազմավարություն չեն։ Նույն կարծիքին է նաև Եվրոպական բժշկական գործակալությունը, գրում է BBC-ն։
«Եթե մենք ունենանք ռազմավարություն, ըստ որի պատվաստելու ենք խթանիչներով յուրաքանչյուր չորս ամիսը մեկ, մենք կարող ենք խնդիրներ ունենալ մարդու օրգանիզմի իմունային պատասխանի հետ: Եվ, իհարկե, մշտական ​​պատվաստումներով բնակչությանը հոգնեցնելու վտանգ կա», - ասել է Եվրոպական բժշկական գործակալության պատվաստումների բաժնի ղեկավար Մարկո Կավալերին։
Փոխարենը, երկրները պետք է սկսեն մտածել ավելի երկար ընդմիջումներով խթանիչ պատվաստումներ իրականացնելու մասին և դրանք համապատասխանեցնել ցուրտ սեզոնի սկզբի հետ, ճիշտ այնպես, ինչպես այսօր անում են գրիպի պատվաստումները։

ВВС: Повторные прививки против Covid не спасут
Всемирная организация здравоохранения считает, что повторные прививки против ковида не являются жизнеспособной стратегией. Того же мнения придерживаются и в Европейском медицинском агентстве (ЕМА), пишет ВВС.
«Если у нас будет стратегия, согласно которой мы будем делать бустеры каждые четыре месяца, у нас могут возникнуть проблемы с иммунным ответом. И, конечно, есть риск утомить население постоянными прививками», - сказал глава отдела вакцинации ЕМА Марко Кавалери.
По словам Кавалери, вместо этого странам следует начать думать о том, чтобы проводить ревакцинацию через более продолжительные интервалы и синхронизировать ее с началом холодного сезона - так сегодня делают прививки против гриппа.