Բաքվի ջարդերի և դրանց իրագործողների հերոսացումը մինչ օրս էլ Ադրբեջանում պետական քաղաքականություն է. ՀՀ ԱԳՆ
14/01/2022 12:24
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարությամբ է հանդես եկել Բաքվում հակահայկական ջարդերի 32-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
«32 տարի առաջ այս օրերին Բաքվում սկսվեցին հայերի զանգվածային ջարդերը, որոնք դարձան Ադրբեջանական ԽՍՀ-ում ապրող հայ բնակչության ոչնչացման և բռնի տեղահանման քաղաքականության գագաթնակետը։ Մեկ շաբաթ տևած արյունալի և զանգվածային հանցագործությունների հետևանքով հայ բնակչության շրջանում եղան հարյուրավոր սպանվածներ, խեղվածներ և անհետ կորածներ: Այդ ջարդերով ավարտին հասցվեց Ադրբեջանի հայաթափման գործընթացը, որի հետևանքով շուրջ կես միլիոն հայ դարձավ փախստական:
Բաքվի ջարդերի և հայերի նկատմամբ իրականացված մյուս ոճրագործությունների հետևողական ժխտումը, դրանց իրագործողների հերոսացումը, հայերի նկատմամբ ատելության շարունակական արմատավորումը մինչ օրս էլ Ադրբեջանում պետական քաղաքականություն են, որոնք արտահայտվում են նաև Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ ատելության խոսքով ու ագրեսիվ քաղաքականությամբ, ինչը մեր տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության առանցքային սպառնալիք է:
Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում Բաքվում տեղի ունեցած հակահայկական ջարդերի անմեղ զոհերի հիշատակին և վերահաստատում ենք Հայաստանի, Արցախի և ողջ աշխարհասփյուռ հայության միասնական հանձնառությունը` ապահովելու իր հայրենիքում ազատ, անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու հայ ժողովրդի իրավունքը», - նշված է ԱԳՆ հայտարարությունում։

Разжигание ненависти к армянам в Азербайджане до сих пор является государственной политикой: МИД Армении
14/01/2022 13:26
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением в связи с 32-й годовщиной армянских погромов в Баку.
«В эти дни, 32 года назад, в Баку начались погромы армян, ставшие кульминацией политики истребления и насильственной депортации армянского населения, проживающего в Азербайджанской ССР. В результате кровавых и массовых преступлений, длившихся неделю, среди армянского населения были сотни убитых, искалеченных и без вести пропавших. Эти массовые убийства завершили процесс выселения армян из Азербайджана, в результате которого около полумиллиона армян стали беженцами.
Последовательное отрицание бакинских погромов и других злодеяний в отношении армян, прославление их виновников, продолжающееся разжигание ненависти к армянам по-прежнему являются государственной политикой Азербайджана, которая выражается в насаждении ненависти и агрессивной политике и в отношении Армении и Арцаха, что является ключевой угрозой миру и стабильности в нашем регионе.
Сегодня мы отдаем дань памяти невинным жертвам армянских погромов в Баку, подтверждаем  приверженность Армении, Арцаха и армян всего мира обеспечению права армянского народа на своей родине жить свободно, безопасно и с достоинством», - говорится в заявлении МИД.