ՍիվիլՆեթը, Թրանսփարենսին դատարանով կառավարությունից պահանջում են Պղնձամոլիբդենայինի բաժնեմասի նվիրատվության պայմանագիրը
18/01/2022 15:54
«Սիվիլնեթ»-ը («Սիվիլիթաս» հիմնադրամը) «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի հետ սկսում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին տեղի ունեցած գործարքների հետ կապված դատական գործընթաց։
Սեպտեմբերի 30-ին Պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնետոմսերի 60 տոկոսն անցել էր Մոսկվայում գրանցված «Արդյունաբերական ընկերություն» բաժնետիրական ընկերությանը, որը նույն օրը ձեռք բերած բաժնետոմսերի 15 տոկոսը նվիրել է կառավարության աշխատակազմին։ «Արդյունաբերական ընկերության» սեփականատերը ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոն է։ Այս գործարքից հետո «Սիվիլնեթ»-ը հոկտեմբեր և նոյեմբեր ամիսներին դիմել էր կառավարությանը՝ խնդրելով տրամադրել համապատասխան նվիրատվության պայմանագիրը։ Կառավարությունը հրաժարվել էր փոխանցել պայմանագիրը՝ շեշտելով, որ «Հայաստանի Հանրապետությունը գործարքի մյուս կողմի հանդեպ ստանձնել է դրա դրույթների գաղտնիությունը պահպանելու պարտավորություն, հայցվող տեղեկատվությունը ձեռք է բերել գաղտնի տեղեկատվության բնույթ»։ Կառավարությունը համարելով նվիրատվության պայմանագիրը առևտրային գաղտնիք, ի վերջո, այն չի տրամադրել։
Դեկտեմբերի 16-ին «ՍիվիլՆեթ»-ի ու «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ»-ի ներկայացուցիչները՝ Գենյա Պետրոսյանը, Էլինա Գյուրջյանն ու Դավիթ Գյուրջյանը հայց են ներկայացրել վարչական դատարան՝ պահանջելով, որ դատարանը պարտավորեցնի կառավարության աշխատակազմին տրամադրել բաժնետոմսերի նվիրատվության պայմանագրի պատճենը։ Դեկտեմբերի 23-ին վարչական դատարանի դատավոր Արծրուն Միրզոյանը որոշել է հայցադիմումն ընդունել վարույթ և նախնական դատական նիստ նշանակել մայիսի 3-ին։
Կառավարությունը հունվարի 5-ին որոշեց կոմբինատի 15 տոկոսի հասնող պետական բաժնետոմսերի կառավարումը հանձնել Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդին։

CivilNet и Transparency International требуют от правительства обнародовать договор дарения акций Зангезурского медно-молибденового комбината
18/01/2022 17:45
CivilNet (фонд «Сивилитас») с антикоррупционным центром Transparency International начинает судебный процесс в связи со сделками, имевшими место в сентябре-октябре 2021 года в Зангезурском медно-молибденовом комбинате.
30 сентября стало известно, что акционерное общество «Промышленная компания» приобрело 60% акций Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК) и подарило 25% акций, которые составляют 15% общего капитала ЗММК, правительству РА. «Промышленная компания» – 100%-ное дочернее предприятие компании «ГеоПроМайнинг Армения» (член Совета директоров «ГеоПроМайнинг» – Роман Троценко). После этой сделки издание CivilNet в октябре-ноябре обратилось в правительство – с просьбой предоставить соответствующий договор дарения. Правительство отказалось передавать договор, подчеркнув, что «Республика Армения взяла на себя обязательство перед другой стороной сделки сохранять конфиденциальность ее положений, запрошенная информация приобрела характер конфиденциальной информации». Правительство, посчитав договор дарения коммерческой тайной, в итоге его не предоставило.
16 декабря представители CivilNet и Transparency International – Геня Петросян, Элина Гюрджян и Давид Гюрджян – подали иск в административный суд, требуя, чтобы суд обязал аппарат правительства предоставить копию договора дарения акций. 23 декабря судья административного суда Арцрун Мирзоян принял решение о принятии иска в производство и назначил предварительное судебное слушание на 3 мая.
Напомним, ранее руководитель программ антикоррупционного центра Transparency International Варужан Октанян заявил, что передача 60% акций Зангезурского медно-молибденового комбината Роману Троценко осуществлялась непрозрачным образом, не последовало и дальнейших пояснений.
Правительство Армении на заседании 5 января передало 15% являющихся собственностью Армении акций ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК) в доверительное управление «Фонду государственных интересов Армении» (ANIF).