Հայաստանի իշխանություններն ականջալուր են լինում Ադրբեջանի հորդորներին և մեր ԶՈՒ-ն շարունակում է գտվել այնպիսի վիճակում, որը չի բավարարում ՀՀ քաղաքացիներին. Պատգամավոր
18/01/2022 13:21
Քաշաթաղի և Քարվաճառի հանձնումից հետո սահմանամերձ բնակավայրի կարգավիճակ են ստացել Սյունքի, Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի մի շարք բնակավայրեր, այս իրավիճակում ևս 1-2 կմ հետ գնալը ոչ միայն կորուստ է հայրենիքի, այլ խնդիր է նաև ռազմավարական և ռազմական տեսանկյունից, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Պատիվ Ունեմ» խմբակցության անդամ Տիգրան Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով ԱԳՆ հայտարարությանը, թե հայ-ադրբեջանական սահմանում իրավիճակի հետագա սրացումից խուսափելու միջոցներից մեկը կարող է լինել հայ-ադրբեջանական սահմանագծից զորքերի հայելային հետքաշումը և սահմանագծի երկայնքով միջազգային մոնիթորինգի մեխանիզմի գործարկումը:
«Այս իշխանությունը կա՛մ չի գնահատել Հայաստանի համար դրանից բխող նոր սպառնալիքները, կա՛մ որ շատ ավելի հավանական է, գիտակցաբար գնում է նոր զիջումների ու կորուստների, որի գինը վճարելու է ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի», - ասաց Տիգրան Աբրահամյանը։
Խոսելով առաջնագծի կահավորման և Զինված ուժերի արդիականացման մասին՝ պատգամավորն ասաց.
«Ցավոք, մեր խնդիրը ոչ միայն այն է, որ Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձում է կանխել Հայաստանի ԶՈՒ արդիականացումը, այլ այն, որ Հայաստանի իշխանություններն ականջալուր են լինում այդ հորդորներին և այս իրավիճակում մեր ԶՈՒ-ն շարունակում է գտվել այնպիսի վիճակում, որը չի բավարարում ՀՀ քաղաքացիներին»։

Азербайджан пытается любым способом предотвратить модернизацию ВС Армении и наши власти прислушиваются к этим призывам – депутат
18/01/2022 15:32
После сдачи Кашатага и Карвачара ряд населенных пунктов Сюника, Гегаркуника, Вайоц Дзора казались в статусе приграничных общин, и в подобной ситуации отступление еще на 1-2 км приведет не только к потере Родины, но и станет стратегической и военной проблемой, заявил сегодня в беседе с журналистами депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян, касаясь заявления МИД Армении о том, что одним из способов избежать дальнейшего обострения ситуации может быть зеркальный отвод войск с армяно-азербайджанской границы и запуск механизма международного мониторинга вдоль границы.
«Эти власти либо не оценивают исходящие из этого новые угрозы для Армении, либо что более вероятно, сознательно идут на новые уступки и потери, на которые придется платить каждому гражданину Армении», - сказал Тигран Абрамян.
Касаясь обустройства передовой и модернизации Вооруженных сил, депутат отметил:
«К сожалению, наша проблема не только в том, что Азербайджан пытается любым способом предотвратить модернизацию ВС Армении, но и в том, что власти Армении прислушиваются к этим призывам и в данной ситуации наши ВС продолжают находиться в таком состоянии, которое не удовлетворяет граждан Армении».