Վանեցյան. Էս մարդուն մենք մի հարց ունենք տալու՝ ե՞րբ ես թողնելու գնաս, որ մեր երկիրը փրկվի (Hraparak)
18/01/2022 11:25
Hraparak.am-ը ներկայացնում է հարցազրույց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանի հետ։
- Պարո՛ն Վանեցյան, որոշել եք այս տարի ավելի ակտի՞վ լինել եւ գալ նիստերին՝ անցյալ տարի գրեթե չէիք մասնակցում։
- Ես պասիվ չեմ, ես նիստերին մասնակցում եմ, բոլոր նիստերին մասնակցել եմ: Ես չեմ մասնակցում Նիկոլ Փաշինյանի հետ հարցուպատասխանին, որովհետեւ չեմ ուզում ներկա գտնվել մի միջոցառման, երբ Նիկոլ Փաշինյանն ամբիոնից ինչ ուզում՝ խոսում է, եւ որեւէ կերպ չես կարողանում նրան հակադարձել։ Ազգային ժողովի նիստերի վարման կարգն է այդպիսին, նիստը վարողն ինքն է որոշում՝ ինձ ձայնի իրավունքից զրկի, Նիկոլ Փաշինյանին թողնի երկար խոսել՝ խախտելով ժամանակային սահմանափակումը, եւ, ի վերջո, վերջին խոսքը մնում է նրանը։ Նա էլ ինչ անպատասխանատու հայտարարություն ուզում՝ անում է։ Ես չեմ ուզում էդ ամեն ինչին մաս դառնալ։ Էս մարդուն մենք մի հարց ունենք տալու՝ ե՞րբ ես թողնելու գնաս, որ մեր երկիրը փրկվի։
- Իսկ ինչո՞ւ չեք տալիս այդ հարցը։
- Էդ հարցը բազմիցս ենք տվել, էդ մարդն իր բոլոր գործողություններով մի բան է անում միայն՝ իշխանություն է պահում։
- Դա միայն Ձե՞ր անունից եք ասում, թե՞ ձեր խմբակցության։
- Չէ, եթե Դուք նկատել եք, մեր ֆրակցիայի գրեթե բոլոր պատգամավորները շատ ակտիվ մասնակցում են հարցուպատասխանին: Դա իմ անձնական որոշումն է, որ ես չեմ ուզում ուղղակի մտնել իր օրակարգի մեջ։
- Բայց կարող են ասել՝ Դուք ֆրակցիայի ղեկավար եք, բա որ Նիկոլ Փաշինյանը մի թթու խոսք ասի ձեր թիմակիցների հասցեին, կամ «ուսապարկերը» բռունցքներով կրկին հարձակվեն, բա Դուք այնտեղ չլինե՞ք, որ պաշտպանեք։
- Ես էստեղ՝ շենքում եմ լինում, եւ եթե նման բան լինի, հավատացեք, անմիջապես կհայտնվեմ դահլիճում։ Էնպես չի, որ ես Ազգային ժողովի շենքում չեմ լինում։
- Ասում եք՝ մեկ նպատակ ունեք, թե երբ է Փաշինյանը հեռանալու, բայց նա չի հեռանում, ու կարծես ընդդիմության գոյությունն էլ նպաստում է դրան։ Հիմա իմաստը ո՞րն է մանդատները պահելու եւ պատգամավոր աշխատելու։
- Ձեր հարցի մեջ կա ուղղակի կամ անուղղակի մեղադրանք ընդդիմությանը, որ ընդդիմությունը չի կատարում իր հիմնական պահանջը, որ արդեն երկար ժամանակ կա օրակարգում, դա Նիկոլ Փաշինյանի հեռացումն է իշխանությունից։ Ես պատերազմից հետո, նաեւ պատերազմից առաջ, եթե Դուք հիշում եք՝ դեռեւս 2019 թ․ սեպտեմբերից, ամեն կերպ փորձում եմ անել այն քայլերը, որը հնարավորություն կտա Նիկոլ Փաշինյանին հեռացնել իշխանությունից։ Երբ որ մենք փողոցում պայքարում էինք, երբ որ մենք տուն չէինք գնում, երբ որ մենք փորձում էինք ժողովրդին բացատրել, որ էս իշխանության յուրաքանչյուր օր ավել մնալը բերելու է մեր երկրի կործանմանը, էդ ժամանակ էլ էին մեզ քննադատում, թե «ի՞նչ եք անում, ի՞նչ եք ուզում, թողեք՝ թող էդ մարդն աշխատի»։ Հիմա էլ են քննադատում։ Քննադատությունն ընդունելի է, որովհետեւ մենք ենք քաղաքական գործիչները, քաղաքական կառույցները, մենք ենք քաղաքական այն ուժերը, որոնք այսօր ստանձնել են այդ պատասխանատվությունը՝ սրանց հեռացնելու։ Բայց դրա համար պետք է ժամանակ, պետք է համակարգված աշխատանք, պետք է հասունանա այդ պահը, որ հասարակությունը ոտքի կանգնի եւ դուրս շպրտի սրանց իշխանությունից։ Հիմա մենք պետք է շարունակենք աշխատել մեր հասարակության, մեր ժողովրդի հետ։ Հավատացեք, իշխանության ձայները ընտրություններից հետո բավականին նվազել են։ Ես չեմ ասում, որ ընդդիմության ձայներն ավելացել են, բայց իշխանության ձայները նվազել են։ Մենք այսօր ականատես ենք լինում մի խայտառակ իրավիճակի, երբ Հայաստանից ընտանիքներով արտագաղթում են։ Միայն 2021 թ․ պաշտոնական տվյալներով՝ 100 հազարից ավելի մարդ մեկնել է Հայաստանից եւ այլեւս չի վերադարձել։

У нас к этому человеку один вопрос: когда уйдешь, чтобы наша страна могла спастись – Артур Ванецян (Hraparak)
Hraparak.am провел интервью с руководителем парламентской фракции «Честь имею» Артуром Ванецяном.
- Господин Ванецян, Вы решили в этом году быть более активным и приходить на заседания? В прошлом году Вы почти не участвовали в заседаниях парламента.
- Я не пассивен, участвую в заседаниях. Не участвую в правительственном часе, когда задают вопросы Николу Пашиняну, поскольку не хочу присутствовать на мероприятии, когда Никол Пашинян говорит с трибуны все, что хочет, а ему невозможно ответить. Таков порядок ведения заседаний Национального Собрания, ведущий сам решает лишить меня права голоса, а Николу Пашиняну позволяет говорить долго, нарушая ограничение времени, и последнее слово остается за ним. А он озвучивает такие безответственные заявления, какие хочет. Я не хочу становиться частью этого. У нас к этому человеку один вопрос: когда собираешься уйти, чтобы наша страна могла спастись.
- А почему не задаете этот вопрос?
- Мы этот вопрос неоднократно задавали, этот человек всеми своими действиями делает лишь одно – удерживает власть.
- Вы говорите это только от своего имени или от Вашей фракции?
- Нет. Если Вы заметили, все депутаты нашей фракции очень активно участвуют в вопросах и ответах. Это мое личное решение, я просто не хочу участвовать в этой повестке.
- Но ведь могут сказать, что Вы – руководитель фракции, а если Никол Пашинян скажет что-то оскорбительное в адрес ваших коллег или «рюкзаки» снова набросятся на них, а Вас там не будет, чтобы защитить их?
- Я нахожусь в здании, и если произойдет подобное, поверьте, сразу появлюсь в зале. Ведь я в здании парламента.
- Вы говорите, что у вас одна цель – уход Пашиняна, но он не уходит и, кажется, этому способствует существование оппозиции. В чем тогда смысл мандатов и работы депутатов?
- В Вашем вопросе есть прямое или косвенное обвинение в адрес оппозиции, что оппозиция не выполняет своего основного требования повестки – отстранения Никола Пашиняна от власти. Я после войны, а также до войны, если Вы помните, еще с сентября 2019 года пытался предпринять шаги, которые позволят отстранить Никола Пашиняна от власти. Когда мы боролись на улице, когда мы не уходили домой, когда мы пытались объяснить народу, что каждый день правления этой власти приближает гибель нашей страны, нас и тогда критиковали. Говорили: «что делаете, чего хотите, дайте людям работать». И сейчас критикуют. Критика приемлема, потому что мы те политические деятели, политические структуры, политические силы, которые взяли на себя ответственность отстранить их. Но для этого нужно время, нужна скоординированная работа, должен созреть тот момент, когда общество встанет на ноги и выбросит их из страны. Сейчас мы должны продолжать работать с нашим обществом, народом. Поверьте, после выборов количество сторонников этой власти уменьшилось. Мы сегодня становимся очевидцами возмутительной ситуации, когда из Армении мигрируют семьями. Только по официальным данным 2021 года, более 100 тысяч человек уехали из Армении и больше не вернулись.