Վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Բուլղարիայի վարչապետին՝ հայ-բուլղարական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Բուլղարիայի վարչապետ Կիրիլ Պետկովին՝ Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ: Ուղերձում ասված է.
Ձեզ եմ հղում ջերմագույն շնորհավորանքներս Հայաստանի Հանրապետության և Բուլղարիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ: 1992 թվականին ստորագրված Արձանագրությունը պաշտոնապես ամրագրեց մեր երկու ժողովուրդների միջև դարեր շարունակ ձևավորված պատմական և մշակութային առնչությունները:
Երեք տասնամյակների ընթացքում մեր երկկողմ միջպետական հարաբերությունները նշանավորվել են փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա հիմնված անկեղծ և արդյունավետ համագործակցության շարունակական զարգացմամբ։ Այսօր մենք ունենք հագեցած երկկողմ օրակարգ, որն ընդգրկում է բազմաթիվ ոլորտներ, այդ թվում՝ գործընկերություն միջազգային կազմակերպություններում, քաղաքական երկխոսություն, միջխորհրդարանական համագործակցություն, ինչպես նաև ակտիվ փոխգործակցություն կրթության, մշակույթի և առևտրատնտեսական ոլորտներում:
Համոզված եմ, որ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրն իր հերթին լավագույնս կնպաստի մեր երկկողմ համագործակցության լայն շրջանակն էլ ավելի ամրապնդելուն և խորացնելուն:
Կրկին շնորհավորելով դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանի առթիվ՝ ընդունեք խնդրեմ, Ձերդ Գերազանցություն, խորին հարգանքիս հավաստիքը»:

Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Болгарии в связи с 30-летием установления армяно-болгарских дипломатических отношений
18/01/2022 13:49
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Болгарии Кирилу Петкову по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Болгарией, сообщает пресс-служба правительства.
Направляю теплые поздравления по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Республикой Болгария. Подписанный в 1992 году протокол официально закрепил многовековые исторические и культурные связи между нашими народами.
На протяжении последних трех десятилетий наши двусторонние межгосударственные отношения ознаменовались непрерывным развитием искреннего и эффективного сотрудничества, основанного на взаимном уважении и доверии. Сегодня у нас насыщенная двусторонняя повестка, которая охватывает множество направлений, в том числе партнерство в международных организациях, политический диалог, межпарламентское сотрудничество, а также активное взаимодействие в сферах образования, культуры и торговли.
Убежден, что Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, в свою очередь, будет способствовать дальнейшему укреплению и углублению широкого спектра нашего двустороннего сотрудничества.
Еще раз поздравляя с 30-летием установления дипломатических отношений, примите, Ваше Превосходительство, пожалуйста, заверения в моем глубоком уважении», - говорится в послании.