«Փաստ».  ՀՀ-ում գործող «արևմտյան» «իրավապաշտպան» բլոկը պատրաստվում է հերթական «ֆլեշ մոբն» իրականացնել
18/01/2022 09:53
«Փաստ». ՀՀ-ում գործող «արևմտյան» «իրավապաշտպան» բլոկը պատրաստվում է հերթական «ֆլեշ մոբն» իրականացնել
«Փաստ» թերթը գրում է. «ԲԴԽ կողմից ընդունված վերջին շրջանի որոշումները, հատկապես կապված դատավոր Զարուհի Նախշքարյանի հետ, ինչպես նաև Ալեքսանդր Ազարյանի՝ Դատավորների միության նախագահ ընտրվելու փաստը պարզապես հիստերիայի հերթական ալիք են բարձրացրել, այսպես կոչված, սորոսական շրջանակների, մասնավորաբար այդ թևի «իրավապաշտպան» բլոկի ներկայացուցիչների շրջանում։ Այդ առիթով վերջին մի քանի օրերին նրանք բավական ակտիվ գրառումների ու հարցազրույցների շարքով են հանդես գալիս՝ առիթն օգտագործելով ու ևս մեկ անգամ բարձրացնելով իրենց համար այդքան սիրելի և օրակարգի թիվ մեկ հարց հանդիսացող՝ դատական համակարգը «քլնգելու» թեման։
Միմյանց հերթ չտալով՝ նրանք դարձյալ սկսել են խոսել դատական համակարգում վեթինգ իրականացնելու և օր առաջ «անցումային արդարադատությունը» կյանքի կոչելու կարևորության մասին։ Նրանցից ոմանք նաև համակարգային լյուստրացիայի թեման են վերստին հիշել։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, այս շրջանակներն իրենց գոյությունն ու ֆինանսավորումն արդարացնելու համար վերստին հարմար առիթ են գտել: Մեր աղբյուրները փոխանցում են, որ ՀՀ-ում գործող «արևմտյան» «իրավապաշտպան» բլոկը պատրաստվում է հերթական «ֆլեշ մոբն» իրականացնել և վերոնշյալ թեմաներով աղմուկի նոր չափաբաժին նետել դաշտ»։

«Паст»: Действующий в Армении «прозападный правозащитный» блок собирается провести очередной флешмоб
18/01/2022 11:31
Газета «Паст» пишет, что принятые Высшим судебным советом в последнее время решения, особенно связанные с судьей Заруи Нахшкарян, а также факт избрания Александра Азаряна председателем Союза судей вызвал очередную волну истерии в так называемых «соросовских» кругах и в частности среди представителей «правозащитного» блока этого крыла. В последние дни они довольно активно дают интервью и комментарии, используя этот повод и снова озвучивая столь важный для них вопрос повестки – критику судебной системы.
«Не давая друг другу очереди, они снова начали говорить о важности проведения веттинга в судебной системе и претворения в жизнь "переходного правосудия". Некоторые из них опять вспомнили о теме системной люстрации.
По нашим сведениям, эти круги нашли удобный повод, чтобы оправдать свое существование и финансирование. Как передают наши источники, действующий в Армении "прозападный правозащитный" блок собирается провести очередной "флешмоб" и поднять новую волну недовольства», - пишет газета.