Ստեղծվել է Հայաստանի ֆրանսիական ինստիտուտ
Ստեղծվել է Հայաստանի ֆրանսիական ինստիտուտ, ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Հայաստանում Ֆրանսիայի նախկին դեսպան Ջոնաթան Լաքոթը։
«Ուրախ եմ, որ Հայաստանում գտնվելու չորս տարիներին նախագծել, մշակել ու «Ազնավուր» հիմնադրամի հետ իրականացրել եմ Երևանում Ֆրանսիական ինստիտուտ ստեղծելու ծրագիրը:
Այս ինստիտուտը թույլ կտա միավորել բոլոր նրանց ծրագրերը, որոնք ավանդ ունեն երկու երկրների մշակութային հարաբերություններում, որոնք հարթակ կառաջարկեն Հայաստանում ֆրանսիական մշակույթի, լեզվի համար:
Այս ինստիտուտի համար մենք պարտական ենք բոլոր այն հայերին, որոնք սիրում են Ֆրանսիան, ուսուցիչներին, որոնք ուսուցանում են մեր լեզուն, երիտասարդներին, որոնք հետաքրքրվում են մեր մշակույթով, բոլոր նրանց, որոնք իրենց տեսնում են մեր արժեքների մեջ:
Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատելուց 30 տարի անց նման ինստիտուտի ստեղծումը լրացնում է Հայաստանում ֆրանսիական համակարգի բացը եւ համապատասխանում է հայ հասարակության անկեղծ սպասումներին»,- նշել է դեսպանը:

В Армении создан Французский институт
В Армении создан Французский институт, написал на своей странице в Facebook бывший посол Франции в Армении Джонатан Лакот.
«Я очень рад, что за четыре года моего пребывания в Армении мне удалось спроектировать, разработать и осуществить этот проект совместно с Aznavour Foundation.
Этот институт позволит объединить проекты всех тех, кто вносит вклад в культурные отношения между нашими двумя странами и пропаганду французской культуры и языка в Армении.
Созданием этого института мы обязаны всем тем армянам, кто любит Францию, учителям, которые преподают французский язык в Армении, молодежи, которая интересуется нашей культурой, всем тем, кто узнает себя в наших ценностях», - отметил Лакот.
По словам бывшего посла, создание такого института через 30 лет после установления дипломатических отношений заполняет в Армении пробел французской системы и соответствует искренним ожиданиям армянского общества.