Դեսպանատներ ենք ունեցել, որոնք ֆինանսավորվել են անհատի գրպանից. Փաշինյանը ծանր որոշում է կայացրել
ԱԳՆ-ի առաջարկած «ազգային ինդեքսի» հիման վրա հաշվարկված փոխհատուցման չափերը առավելագույն օպտիմալ, ընդունելի և արդյունավետ չափաքանակներն են յուրաքանչյուր երկրի/քաղաքի համար:
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նախագիծը ներկայացնելիս ասաց, թե արտերկրում ծառայող դիվանագետների փոխհատուցման ներկայիս չափերը, գործնականում չեն համապատասխանում տարբեր երկրների համար նախատեսված նվազագույն կենսամակարդակի ապահովման պահանջներին, որը պայմանավորված է բազմաթիվ գործոններով՝ քաղաքական, ֆինանսական, սոցիալ-տնտեսական, ապրանքների և ծառայությունների շարունակական գնաճի և այլն։
«Մինչ օրս գործող չափերը դասակարգված են ըստ երկրների խմբակային կատեգորիաներով, ինչը չի համապատասխանում նույն կատեգորիայում դասակարգված տարբեր երկրների կենսամակարդակին և անհրաժեշտ նվազագույն ծախսերին, և, բնականաբար, ստեղծում է հավելյալ անհամաչափություն:
Հետևաբար խիստ անհրաժեշտություն է առաջացել փոխհատուցումները համապատասխանեցնելու գործող կենսամակարդակին», - ներկայացրեց նախարարը։
Արձագանքելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե դիվանագիտական ծառայության կազմակերպման գործում կան խորշեր։
«2018-19 թթ դրությամբ դիվանագիտական ծառայության օղակներ ենք ունեցել, որոնք ֆինանսավորվել են ինչ-որ անհատ անձանց գրպանից, այսինքն՝ դեսպանատունը ֆինանսավորվում է անհատի գրպանից։ Մենք այսօր շատ ծանր որոշում ենք կայացրել և որոշել ենք, որ պետք է մեր երկրի ինստիտուցիոնալ բացերը լուծենք և առաջին հերթին զբաղվենք դրանով։ Շատ հաճախ քննադատում ենք մեր դիվանագիտական ծառայությանը, բայց հարց տվե՞լ ենք, թե իրենք ինչ միջավայրում են աշխատում։ Թեկուզ մեր քաղաքական կապիտալը զրոյացնելու հաշվին պետք է ՀՀ-ում պետական ինստիտուտների և պատական համակարգի կայացման ճանապարհով գնանք։ Լինելու են քննադատություններ, շահարկումներ, մենք ոչ մի քննադատություն չենք արհամարհում, բայց մենք ունենք կամք՝ մեր անելիքն անելու, և մենք մեր անելիքն անելու ենք», - հայտարարեց վարչապետը։
Այսպիսով, կարգավորումը թույլ կտա ապահովել ոչ միայն դիվանագետի և նրա ընտանիքի տեղափոխման ընթացքում առաջացած ծախսերը (ուղեբեռի գումար), այլև սկզբնական ընթացիկ ծախսերը հոգալ գործուղման առաջին ամսվա ընթացքում՝ մինչև իր հասանելիք վճարումները ստանալը։

У нас были посольства, которые финансировались частными лицами – Пашинян принял тяжелое решение
Правительство Армении сегодня на заседании пересмотрело нынешний размер компенсации сотрудникам дипломатической службы в период работы заграницей.
Предложенные МИД Армении размеры компенсации, рассчитанные на основании «национального индекса», максимально оптимальные, приемлемые и эффективные для каждой страны/города.
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян, представляя проект, заявил, что нынешние размеры компенсации служащим заграницей дипломатам на практике не соответствуют требованиям обеспечения предусмотренного в различных странах минимального уровня жизни, что обусловлено политическими, финансовыми, социально- экономическими факторами, постоянным ростом цен на услуги и товары и т.д.
«Действующие размеры до сих пор были классифицированы по групповым категориям, что не соответствует уровню жизни и минимальным расходам в различных странах, классифицированным в тех же категориях и, естественно, создает дополнительную диспропорцию. Следовательно, возникла крайняя необходимость привести выплачиваемые компенсации в соответствие с действующим уровнем жизни», - заявил Мирзоян.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в организации дипломатической службы есть пробелы.
«По состоянию на 2018-19гг. у нас были звенья дипломатической службы, которые финансировались из кармана каких-то частных лиц, то есть, посольство финансируется частным лицом. Сегодня мы приняли очень тяжелое решение,  решили, что должны устранить институциональные пробелы и в первую очередь заняться этим. Очень часто мы критикуем нашу дипломатическую службу, но задавали ли мы вопрос, в какой среде они работают? Мы должны идти по пути становления государственных институтов и государственной системы в Армении даже за счет обнуления нашего политического капитала. Это вызовет критику, спекуляция, мы не игнорируем критику, но у нас есть воля, чтобы делать то, что мы должны сделать, и мы сделаем это», - заявил премьер-министр.
Таким образом, регулирование позволяет обеспечить не только расходы в связи с переездом к месту работы дипломата и его семьи, но и,  текущие расходы, материально-бытовое обеспечение в первый месяц командировки, до получения надлежащих выплат.