Հայաստանում հիմա բիզնեսմենները երջանիկ են. Հակոբ Արշակյան
Ազգային ժողովը քննարկում է «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ ու փոփություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը հայտարարեց, որ այսօրվա դրությամբ, եթե ցանկացած որևէ գործարար, իրավաբանական անձ հայտնվում է հարկային հետաքրքրության տիրույթում, ապա այդ պրոցեսը չի կարող տևել ավելի քան երկու ամիս:
«Սա հնարավորություն էր տալիս գործարարներին, որ այս պատմությունը երկար չտևի. կամ հարկայինն այս երկու ամսվա մեջ կկարողանար հիմնավորեր, ներկայացներ վարչական ակտը, կամ, եթե 2-ամսյա ժամկետը խախտում էր, անձը կարողանում էր այդ վարչական ակտը բողոքարկելու միջոցով ստանար դրական արդյունք», - ասաց Վարդևանյանը:
Նա նշեց, թե հիմա ՊԵԿ-ն ասում է, որ երկու ամիս պետք է չլինի:
«Որովհտեև, եթե փորձաքննություն ենք ներկայացնում, փորձաքննությունը երկար է տևում, մի հատ էլ օրինակ է բերվում, օրինակ, գիտեք, եթե գործարարը ոչ բարեխիղճ է, կամ իրավաբանական անձն է ոչ բարեխիղճ: Ես կարծում եմ, որ կանխավարկածը միշտ պետք է լինի, որ հենց իրավաբանական անձն էլ, գործարարն էլ բարեխիղճ են, որովհետև, ի վերջո, բարիք են ստեղծում Հայաստանում. չի արտագաղթում, աշխատատեղեր է ստեղծում, այդ պայմաններում մենք ինչի՞ համար ենք փորձում ավելի դաժան պայմաններ ստեղծել», - ընդգծեց ընդդիմադիր պատգամավորը:
Արձագանքելով Արամ Վարդևանյանին՝ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանն ասաց, թե Հայաստանում հիմա բիզնեսմենները երջանիկ են:

В Армении сейчас бизнесмены счастливы – Акоп Аршакян
В парламенте Армении сегодня обсуждается проект закона о внесении изменений и дополнений в Кодекс об административных правонарушениях, который представлен Комитетом государственных доходов.
Депутат фракции «Армения» Арам Вардеванян заявил, что по состоянию на сегодняшний день, когда в отношении какого-либо бизнесмена, юридического лица проводится налоговое расследование, этот процесс не может длиться больше двух месяцев.
«Это дает важность предпринимателям, чтобы процесс не длился долго: либо налоговая инспекция за два месяца должна была обосновать, представить административный акт, либо если нарушала 2-месячный срок, предприниматель может обжаловать административный акт и получить положительный результат», - сказал депутат.
Он отметил, что сейчас КГД говорит, что 2 месяцев не должно быть.
«Потому что, если назначается экспертиза, то она длиться долго. Причем, в качестве примера приводится, что, знаете, бизнесмен или юридическое лицо могут быть недобросовестными. Я считаю, что нужно придерживаться презумпции невиновности, что именно юридическое лицо, предприниматель – добросовестные, потому что, в конце концов, они создают блага в Армении, не мигрируют, создают рабочие места. В таком случае, почему мы пытаемся создать для них более тяжелые условия?» - подчеркнул оппозиционный депутат.
Отреагировав на заявление Арама Вардеваняна, вице-спикер парламента Акоп Аршакян, заявил, что в Армении сейчас бизнесмены счастливы.