Ձեռք բերված հարուստ փորձը լայն հնարավորություններ է ընձեռում հայ-բրիտանական համագործակցության ողջ ներուժի բացահայտման համար. Փաշինյանը՝ Ջոնսոնին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության վարչապետ Բորիս Ջոնսոնին՝ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ:
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության և Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ։
30 տարի առաջ՝ հունվարի 20-ին, մեր պետությունները սկիզբ դրեցին հայ-բրիտանական միջպետական փոխգործակցության և բարեկամ ժողովուրդների միջև սերտ շփումների ամրապնդման գործընթացին՝ հիմնված պատմական առնչությունների, ընդհանուր արժեհամակարգի, գործնական շահերի և փոխադարձ հարգանքի վրա։
Այս հոբելյանը կարևոր հանգրվան է՝ արժևորելու երկու երկրների միջև ձևավորված փոխհարաբերությունները, վերաիմաստավորելու համատեղ անցած ճանապարհը և ուրվագծելու համագործակցության նոր հեռանկարները։
Միացյալ Թագավորությունը նորանկախ Հայաստանի Հանրապետության պետականաշինության ճանապարհին կարևոր գործընկեր է եղել և այսօր էլ իր ավանդն է բերում մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության ամրապնդմանը։
Համոզված եմ, որ այս տարիների ընթացքում ձեռք բերված հարուստ փորձը լայն հնարավորություններ է ընձեռում հայ-բրիտանական համագործակցության ողջ ներուժի բացահայտման և համապարփակ օգտագործման համար՝ նոր խթան հաղորդելով երկկողմ հարաբերություններին, այդ թվում՝ տնտեսական գործընկերությանը և բարձրացնելով դրանք որակական նոր մակարդակի։ Այս համատեքստում խորհրդանշական եմ համարում առաջիկայում ակնկալվող ՀՀ-ՄԹ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ամփոփումը, որը նոր որակ կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին։
Լիահույս եմ, որ համատեղ ջանքերով առաջիկա տարիների ընթացքում կկարողանանք նոր նախաձեռնություններով և ծրագրերով հագեցնել հայ-բրիտանական երկկողմ օրակարգը՝ ի շահ մեր պետությունների և բարեկամ ժողովուրդների։
Ձերդ Գերազանցություն, ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ մեզ բոլորիս 30-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ՝ մաղթելով մեր երկրներին հոբելյանական տարեդարձներով լեցուն բեղմնավոր փոխգործակցություն»:

Никол Пашинян направил поздравительное послание Борису Джонсону по случаю 30-летия установления армяно-британских дипломатических отношений
20/01/2022 12:41
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Борису Джонсону по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между двумя странами. В послании говорится:
Сердечно поздравляю по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Соединенным Королевством Великобритании и Северной Ирландии.
30 лет назад, 20 января, наши государства начали процесс армяно-британского межгосударственного взаимодействия и укрепления сложившихся между дружественными народами тесных контактов, основанных на исторических связях, общих ценностях, практических интересах и взаимном уважении.
Этот юбилей является важной вехой для того, чтобы дать оценку сложившимся между двумя странами отношениям, переосмыслить пройденный вместе путь и наметить новые перспективы сотрудничества.
Соединенное Королевство было важным партнером на пути государственного строительства новой независимой Республики Армения и сегодня также вносит свой вклад в реализуемые в нашей стране демократические реформы, укрепление защиты прав человека и верховенства закона.
Убежден, что накопленный за эти годы богатый опыт дает широкие возможности для раскрытия всего потенциала армяно-британского сотрудничества и его комплексной реализации, придавая новый импульс двусторонним отношениям, в том числе экономическому партнерству, и поднимая их на качественно новый уровень. В этом контексте считаю символичным предстоящее Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и Великобританией, которое придаст двусторонним отношениям новое качество.
Надеюсь, что совместными усилиями в ближайшие годы мы сможем обогатить армяно-британскую двустороннюю повестку дня новыми инициативами и программами на благо наших государств и дружественных народов.
Ваше Превосходительство, еще раз поздравляю всех нас с 30-летием установления дипломатических отношений, желаю нашим странам насыщенного юбилеями плодотворного сотрудничества».