Երևանում անցկացվեց էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացման թեմայով հերթական դասընթացը
Փետրվարի 1-ից Հայաստանի էներգետիկ համակարգն աստիճանական անցում կկատարի էլեկտրաէներգետիկական շուկայի նոր մոդելին։
Շուկայի ազատականացման վերաբերյալ պատկերացումների ընդլայնմանն ու էներգետիկայի տարբեր ճյուղերում նորագույն տեխնոլոգիաների հիմքի վրա խարսխված որոշումների կայացման հիմնարար սկզբունքների մասին գիտելիքների խորացմանն էր նվիրված հունվարի 18-21-ը Երևանում անցկացված «Էներգետիկա. տեխնոլոգիա և նորարարություն» մասնագիտական վերապատրաստման դասընթացը։
Դասընթացի ծրագիրը մշակվել էր Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի Էներգետիկայի, շրջակա միջավայրի և պաշարների Բարթլեթթ դպրոցի կողմից։ Դասընթացը կազմակերպել էր Մասնագիտական վերապատրաստման և կատարելագործման ինստիտուտը (ՄԿՎԻ)։
Դասախոսությունները կարդում էին Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի Բարթլեթթ դպրոցի մասնագետների կողմից հատուկ ծրագրով վերապատրաստված դասախոսներն ու ոլորտի մասնագետները։
Դասընթացին մասնակցեեցին էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ձեռնարկությունների 30 մասնագետներ, որոնցից չորսը՝ «Ռիմա Խաչատրյան» անհատական կրթաթոշակի շահառուներ։
Հիշեցնենք, որ «Ռիմա Խաչատրյան» անվանական կրթաթոշակը սահմանվել է ՄՎԿԻ-ի կողմից 2020թ.։ Այն հնարավորություն է տալիս մասնագետ կադրերին մասնակցել ժամանակակից կրթական չափանիշներին համապատասխանող վերապատրաստման դասընթացների և շարունակական կրթության ու ինքնազարգացման միջոցով հարմարվել աշխատաշուկայի արագ փոփոխվող պահանջներին։

В Ереване проведен очередной семинар на тему либерализации электроэнергетического рынка
С 1 февраля энергосистема Армении осуществит постепенный переход на новую модель электроэнергетического рынка.
Расширению представлений о либерализации рынка и углублению знаний об основополагающих принципах принятия решений, базированных на основе новейших технологий в различных областях энергетики был посвящен курс профессиональной переподготовки “Энергетика: технологии и инновации”, проведенный в Ереване 18-21 января.
Программа курса была разработана Школой энергетики, окружающей среды и ресурсов Бартлетт Университетского колледжа Лондона (UCL). Курс был организован Институтом профессиональной подготовки и обучения (ИППО).
Лекции читали преподаватели, прошедшие переподготовку по специальной программе со стороны специалистов школы Бартлетт Университетского колледжа Лондона.
В курсе приняли участие 30 специалистов предприятий электроэнергетической отрасли, четверо из которых являются стипендиатами именной стипендии “Рима Хачатрян”.
Напомним, что именная стипендия была учреждена ИППО в 2020 году в честь заслуженного педагога Армении Римы Хачатрян, решительного сторонника системы непрерывного обучения, автора учебников, которые вот уже полутра десятилетия используется более чем в десятке учебных заведений.
Она дает возможность специалистам участвовать в курсах повышения квалификации, отвечающих современным образовательным стандартам, адаптироваться к быстро меняющимся требованиям рынка труда посредством непрерывного образования и саморазвития.