Հոգեկան առողջության ոլորտի համակարգային խնդիրների լուծմանը համապարփակ մոտեցում չի ցուցաբերվել. Թաթոյան
22/01/2022 11:48
Հոգեբուժարաններում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակը, ցավոք, գործնականում նույնն է, ինչ մինչ 2018 թվականի մարտ ամիսն էր, երբ ես զեկույց էի հրապարակել, այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսն հայտարարեց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
2021 թվականին ՄԻՊ գրասենյակն այցեր է իրականացրել Ավանի, Սևանի հոգեկան առողջության կենտրոն, Լոռու մարզային հոգենյարդաբանական դիսպանսեր և Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատ։
«Եթե եղել են դրական փոփոխություններ, դրանք արձանագրվել են օբյեկտիվ զեկույցում. կամ դրվագային են եղել, կամ կապված են առողջապահության նախարարության հետ», - ասաց Թաթոյանը՝ նշելով, թե խոսքն առողջապահության գործող նախարարի մասին է։
«Նախկինում դրական զարգացումներ չենք ունեցել», - ասաց նա։
Նրա խոսքով՝ հոգեկան առողջության ոլորտի համակարգային խնդիրների լուծմանը համապարփակ մոտեցում չի ցուցաբերվել.
«Չկան այս հարցին վերաբերող ռազմավարական փաստաթղթեր, որոնք թույլ կտային վեր հանված խնդիրները կարգավորել միասնական քաղաքականության շրջանակում։ Գլխավոր խնդիրը շարունակում է մնալ այն, որ Հայաստանում հոգեկան առողջապահությունը կենտրոնացած է հիվանդանոցային հաստատություններում և գոյություն չունեն համայնքահեն ծառայություններ։ Գլխավոր հարցերում չի վարվում միասնական քաղաքականություն», - ասաց պաշտպանը։

В Армении отсутствует комплексный подход к решению проблем психического здоровья – Арман Татоян
В психиатрических больницах ситуация с защитой прав человека, к сожалению, остается такой же, как до марта 2018 года, когда был представлен аналогичный доклад, заявил сегодня на пресс-конференции Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
В 2021 году офис омбудсмена осуществил ряд визитов в центры психического здоровья Авана и Севана, в психиатрический диспансер в Лорийской области и психоневрологический дом-интернат в Варденисе.
«Если были положительные изменения, то они зафиксированы в объективном докладе: либо они были эпизодическими, либо связаны с министерством здравоохранения», - сказал Арман Татоян, отметив, что речь идет о действующем министре здравоохранения.
«До этого у нас не было позитивных развитий», - сказал омбудсмен.
По его словам, к решению проблем в сфере психического здоровья не было проявлено комплексного подхода.
«Нет стратегических документов, которые касаются этого вопроса и позволили бы урегулировать озвучиваемые проблемы в рамках единой политики. Главной задачей продолжает оставаться то, что в Армении психическое здоровье централизовано в больничных учреждениях и нет общинных служб. В главных вопросах не проводится единой политики», - сказал Арман Татоян.